پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- درباره کرونا ویروس بیشتر بدانیم
شرط تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا اعلام شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/1/27 | 
شرط تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا اعلام شد
مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرد: افراد بالای هجده سال دارای سابقه ضعف سیستم ایمنی می‌توانند یکی از واکسن‌های نو ترکیب را به فاصله حداقل ۴ ماه پس از مرحله سوم به عنوان نوبت چهارم دریافت کنند.
دکتر علی گل محمدی؛  مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی بیان کرد: بر اساس آخرین دستورالعمل‌ وزارت بهداشت، افراد بالای هجده سال دارای سابقه ضعف سیستم ایمنی می‌توانند یکی از واکسن‌های نو ترکیب مانند اسپایکوژن، پاستوکووک پلاس و رازی کووپارس را به فاصله حداقل ۴ ماه پس از نوبت سوم به عنوان نوبت چهارم دریافت کنند.
دکتر گل محمدی گفت: ملاک تشخیص ضعف سیستم ایمنی، ارائه گواهی از سوی پزشک متخصص است و اظهارنظر شخصی و شفاهی افراد مورد قبول نیست.
وی افزود: تعریف ضعف سیستم ایمنی بر اساس سند کشوری گسترش واکسیناسیون کرونا شامل نقایص اولیه سیستم ایمنی، بیماری‌های خاص مانند سرطان تحت درمان با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، بیماران پیوند عضو شده، بیماران دریافت کننده داروهای سرکوب کننده یا تضعیف کننده سیستم ایمنی، افراد اچ آی وی مثبت و بیماران تحت درمان با دیالیز هستند.
مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری ها درخصوص امکان تزریق دوز چهارم و پنجم واکسن کووید ۱۹ برای متقاضیان سفر بین‌المللی، تصریح کرد: افرادی که که سه نوبت از واکسن‌های موجود در کشور را دریافت کرده و به علت الزامات سفر باید یک یا دو نوبت واکسن دیگر را تزریق کنند، با اخذ رضایت کتبی و آگاهانه و ارائه مدارک سفر می‌توانند دوز چهارم و پنجم را از واکسن‌های مورد تأیید کشور مقصد دریافت کنند.

وی گفت: در این شرایط فاصله دوز سوم و چهارم حداقل یک ماه و فاصله توصیه شده بین دوز چهارم و پنجم ترجیحاً سه ماه است که در صورت اضطرار سفر، می‌تواند به حداقل یک ماه کاهش پیدا کند.
به گفته وی،  تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا در مراکز تجمعی واکسیناسیون تحت پوشش دانشگاه ایران در حال انجام است.
پایان مطلب//
مرضیه ره نورد
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.45775.131688.fa
برگشت به اصل مطلب