پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
نرخ مطلوب جمعیت فعال با افزایش شاخص باروری حفظ می شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/3/8 | 
نرخ مطلوب جمعیت فعال با افزایش شاخص باروری حفظ می شود
مشاور امور زنان و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به وضعیت مطلوب نرخ فعلی جمعیت فعال کشور، گقت: اگر شاخص باروری پایین باقی بماند، تا چند سال آینده با کاهش جدی جمعیت فعال روبرو می شویم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضوان مدنی؛ مشاور امور زنان و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ایران  چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ؛ پنجمین روز از هفته جمعیت در مجمع سلامت شهر قدس با اشاره به آمار سالمندی در ایران و جهان گفت: در تعریف سالمندی باید به تمایز دو مفهوم سالمندی فردی و سالمندی جمعیت توجه کنیم.
وی با بیان اینکه سالمندی فردی فارغ از تغییرات باروری بوده و بر اثر افزایش امید به زندگی و احتمال بقا در سنین سالمندی به وجود می‌آید، افزود: اما سالمندی جمعیت به علت کاهش مرگ و میر و افزایش امید به زندگی و از طرفی هم کاهش باروری است که باعث می‌شود جمعیت زیر ۱۵سال کاهش پیدا کرده و تعادل گروه‌های سنی در کل جمعیت به هم بخورد.
مدنی گفت: هم اکنون ایران در فرصت طلایی پنجره جمعیتی قرار گرفته است و تا چند سال آینده هم چنان نرخ جمعیت فعال کشور در سطح مطلوب قرار دارد. اما با توجه به نرخ پایین باروری کشور که از حد جایگزینی کمتر است در صورتی که برای حفظ این ذخایر ارزشمند و فرزندآوری اقدام نشود با بحران کاهش جدی در جمعیت فعال روبرو خواهیم بود.
مشاور امور زنان و خانواده دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین ضمن بیان سیاستهای کلی جمعیت، ابلاغی مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳، بر برنامه های جامع و سیاست های حمایتی به منظور تسهیل ازدواج جوانان و فرزندآوری جهت جلوگیری از پیری جمعیت تاکید کرد.
پایان مطلب//
 
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.133044.fa
برگشت به اصل مطلب