پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
در گفت وگو با متخصص بیماری‌ های قلب و عروق مطرح شد عواقب خطرناک قطع خودسر داروهای فشارخون/ بیماری خاموشی که منجر به سکته می شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/3/1 | 
در گفت وگو با متخصص بیماری‌ های قلب و عروق مطرح شد
عواقب خطرناک قطع خودسر داروهای فشارخون/ بیماری خاموشی که منجر به سکته می شود

 متخصص بیماری‌ های قلب و عروق بیمارستان رسول اکرم(ص) به تشریح عواقب خطرناک قطع خودسر داروهای فشارخون پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر مرجان حاج احمدی با اشاره به خطرات پیش روی بیماران مبتلا به فشارخون عنوان کرد: بیماری فشارخون علی رغم آن‌ که بی‌ علامت و خاموش است اما می‌ تواند عوارض جدی و طولانی مدتی‌ مانند سکته‌ های مغزی و قلبی و نارسایی کلیه را ایجاد کند.
متخصص بیماری‌ های قلب و عروق بیمارستان رسول اکرم(ص) افزود: اگر فشارخون بررسی شد و عدد از نرمال بالاتر رفت می بایست برای کنترل آن به پزشک مراجعه شود.
حاج احمدی ادامه داد: از آنجایی که فشار خون یک بیماری خاموش است ممکن است  بیماران آن را انکار و یا از درمان اجتناب کنند، حتی ممکن است برخی‌ ها به درمان‌ های گیاهی مانند تغییر رژیم غذایی رجوع کنند، اما باید دانست مادامی که پزشکان شما را موظف به مصرف داروی فشارخون کردند تا پایان عمر این داروها باید مصرف شود.
وی ادامه داد: هیچ کدام از عوارض داروی فشارخون به اندازه مشکلات فشارخون جدی نیست. اگر مشاهده شد دارویی با سیستم بدن افراد سازگار نیست می‌ توان تحت نظر پزشک از سایر داروهای همان بیماری استفاده کرد و این داروها نیز تحت پوشش بیمه نیز است.
حاج احمدی تأکید کرد: بیماران فشارخون نباید به صورت خودسر داروهای خود را قطع کنند، و باید به پزشک مراجعه و شرایط را توضیح داده تا پزشک بتواند درباره تغییر داروی آن‌ ها تصمیم‌ گیری کند.
وی خاطرنشان کرد: توصیه ما به بیماران فشار خون این است که ورزش را فراموش نکنند و با انجام ۵ تا ۶ روز ورزش در هفته و حداقل ۳۰ دقیقه نرمش در روز؛ از سیگار و دخانیات نیز دوری کنند.
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.132849.fa
برگشت به اصل مطلب