پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
احتمال ایجاد سنگ کلیه در بیماران دیابتی و فشارخون

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/1/30 | 
احتمال ایجاد سنگ کلیه در بیماران دیابتی و فشارخون
برخی از بیماری‌ها مانند دیابت و فشارخون احتمال افزایش میزان سنگ کلیه را بالا می‌برد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی حضرت رسول اکرم(ص)،  دکتر روزبه روحی نژاد؛ فوق تخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری و ناباروری گفت: سنگ‌های سیستم ادراری، بسیار در میان مردم شیوع دارد و این شیوع به منطقه جغرافیایی،گروه‌های سنی، مشاغل و ... بستگی دارد.
وی افزود: برخی از بیماری‌ها مانند دیابت، فشارخون، قلبی و شرایط زمینه ای بیماران، احتمال افزایش میزان سنگ کلیه را بالا می‌برد.
این فوق تخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری و ناباروری با اشاره به تأثیر برخی داروها در تشکیل سنگ کلیه، اظهار کرد: ممکن است مصرف برخی داروها موجب تشکیل سنگ کلیه در بیماران شود.
وی ادامه داد: شیوع تولید سنگ در آقایان بیشتر از زنان است و در سنین ۴۰ تا ۶۰ سال میزان ابتلا به سنگ کلیه در مردان بیشتر است.
 روحی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا املاح موجود در آب می‌تواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود، خاطرنشان کرد: اینکه املاح موجود در آب در تشکیل سنگ موثر است یا خیر، بررسی موارد بسیاری نشان داده که تأثیری در تشکیل سنگ کلیه و مثانه ندارد.
 وی گفت: تشکیل سنگ یک فرآیند است که عواملی مانند کلسیم، منیزیم و سیترات مانع تشکیل سنگ در بدن موثر هستند؛ در واقع وقتی تعادل میان مواد سنگ ساز و مواد مانع سنگ به هم بریزد، سنگ در بدن تشکیل می‌شود
 این فوق تخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری و ناباروری با بیان اینکه سیترات‌ها که مانع تشکیل سنگ در بدن افراد هستند به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارند، افزود: در برخی از افراد به صورت مادرزادی، شرایط مکانی یا کاری، تولید این ماده ضد سنگ در بدن آنها کاهش می یابد و این‌ ها مستعد تشکیل سنگ در بدن هستند.
وی تأکید کرد: تشخیص سنگ‌های ادراری موضوع بسیار مهمی بوده و دقیق ترین روش برای تشخیص این سنگ‌ها، سی تی اسکن بدون رنگ است؛ این سی تی اسکن در ۹۹ درصد سنگ‌ها را شناسایی می‌کند.
پایان مطلب//
سمانه چهاردولی
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.131830.fa
برگشت به اصل مطلب