پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
متخصص طب ایرانی سلامتکده بهشت عنوان کرد: معرفی ۵ خورش پرانرژی در ماه رمضان/چگونه با مزاج گرم و خشکی بدن روزه گرفت؟

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/1/28 | 
متخصص طب ایرانی سلامتکده بهشت عنوان کرد:
معرفی ۵ خورش پرانرژی در ماه رمضان/چگونه با مزاج گرم و خشکی بدن روزه گرفت؟
متخصص طب ایرانی سلامتکده بهشت دانشگاه علوم پزشکی ایران به تشریح نکات تغذیه ای طب ایرانی در دو وعده غذایی افطار و سحر ماه رمضان پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر سید حامد موسوی اصیل - مسئول فنی سلامتکده بهشت درخصوص توصیه های تغذیه ای وعده های سحر و افطار عنوان کرد: آمادگی برای ماه رمضان باید از چند ماه قبل مورد بررسی قرار بگیرد تا مشکلات و ضعف های افراد تا حد امکان اصلاح شود.
وی ادامه داد: این افراد باید از جوانب مختلف مانند بیماری های گوارشی، ضعف بدنی، کم خونی و نوع مزاج مورد بررسی قرار گیرند و عواملی مانند جنسیت، سن، شغل و عادت هایی مانند مصرف دخانیات، قلیان و مشروبات الکلی و الگوهای خواب و بیداری افراد نیز بررسی شود.
موسوی افزود: سالمندان، نوجوانان و بانوان باردار و شیرده که ضعف بدنی و یا بیماری های زمینه ای دارند باید تحت نظر پزشک برای روزه اقدام کنند.
وی افزود: همچنین افراد با مزاج گرم یا خشک و یا دارای شغل با فعالیت های بیش از حد که باعث خشکی شدید بدنی می شود و باتوجه به اینکه روزه خود مزاج گرم و خشک را القا می کند می توانند با مراجعه به پزشکان متخصص طب سنتی برای اصلاح مزاج خود اقدام کنند.
موسوی گفت: در ماه رمضان باید از مصرف غذاهای مدر، مسهل و تعریق درمانی و انجام اقدامات دفع کننده خون مانند حجامت، فصد و زالو پرهیز شود البته در مواردی که بیمار با یبوست شدید مراجعه کند پزشک متخصص طب ایرانی می تواند با تجویز مسهل سبک از شدت آن بکاهد.
پزشک سلامتکده بهشت تصریح کرد: در وعده غذایی افطار باید ابتدا مایعات کافی مانند آب جوش با نبات یا عسل، شیر گرم و خرما، آب جوش به همراه آبلیمو برای رفع تشنگی استفاده شود.
موسوی ادامه داد: همچنین در وعده غذایی افطار، مصرف غذاهای سهل الهضم، سبک و رطوبت بخش مانند آش و سوپ مانند آش اسفناج، آش خرفه، آش ماست یا دوغ و آش هایی با محتویات کدو و ریواس توصیه می شود.
وی تصریح کرد: همچنین پس از گذشت ساعاتی از افطار می توان میوه و آبمیوه، سالاد و سبزیجاتی مانند کاهو با سکنجبین، زردآلو، گلابی، هندوانه، انجیر تازه، آلبالو مصرف کرد.
موسوی گفت: افزودنی های ترش مانند سماق، زرشک، غوره و رب انار ملس بسیار برای مصرف در این ماه مناسب هستند. همچنین باید از مصرف ادویجات تند مانند خردل و گلپر و غذاهای پرچرب مانند ماهی پرهیز شود.
وی در خصوص وعده سحری بیان کرد: در وعده سحری باید از غذاهای غلیظ تری مانند غذاهای به اصطلاح برنجی استفاده کرد که از گوشت هایی مانند مرغ و گوسفند برای افزایش توانایی افراد برای گرفتن روزه استفاده شود.
موسوی خاطرنشان کرد: مصرف خورشت های پسته، خلال بادام، خورشت فسنجان، خورشت هویج و خورشت قیمه که حبوبات زیادی دارد می تواند ضعف را در ماه رمضان با انرژی بخشی برطرف کند.
پایان مطلب//

نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.131738.fa
برگشت به اصل مطلب