پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
وزیر بهداشت در آیین تکریم و تقدیر از خادمان نوروزی سلامت: امسال کمبود دارو نخواهیم داشت

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/1/22 | 
وزیر بهداشت در آیین تکریم و تقدیر از خادمان نوروزی سلامت:
امسال کمبود دارو نخواهیم داشت
وزیر بهداشت گفت: در سال جدید که با فرمایش مقام معظم رهبری، سال دانش بنیان و اشتغال نامیده شده، در تلاش هستیم با افزایش تولید دارو، کمبودها را برطرف کرده و صادرات داشته باشیم.
به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، در آیین تکریم و تقدیر از خادمان نوروزی سلامت، گفت: در ماه مبارک رمضان هستیم و در این ماه همه به دنبال عبادت و خودسازی هستند، کادر بهداشت، درمان و اورژانس کشور نیز از این قاعده مستثنی نیستند و حتی یک عبادت مضاعف هم دارند که آن عبادت، خدمت به مردم است.
وی افزود: در شروع سال ۱۴۰۱ مفتخر بودیم به بیانات مقام معظم رهبری که ایشان رضایت خودشان را از زحمات کادر بهداشت و درمان کشور اعلام کردند. کرونا، یکی از مسائلی بود که مملکت را فلج کرده بود؛ ما امسال بعد از دو سال شاهد شادی مردم بودیم که با خاطری آسوده، سفرها و دید و بازدیدها را آغاز کردند و همه اینها به دلیل زحمات کادر بهداشت و درمان و اورژانس کشور حاصل شد که از تعطیلات و تفریحات خودشان گذشتند و در اقصی نقاط کشور مستقر شده و آماده خدمت رسانی بودند
وی افزود: ما تاریخ پر افتخاری را در کشورمان داریم که یکی از نقاط برجسته این تاریخ پرافتخار، خدمات اورژانس است. یادمان نرفته در دوران دفاع مقدس، کادر اورژانس در انتقال مجروحان چقدر زحمت می ‌کشیدند. در جریان انقلاب اسلامی نیز نیروهای اورژانس در صحنه های خطر حضور پیدا کرده و به مجروحین رسیدگی می کردند و این خدمات در صفحه تاریخ ماندگار شده است.
دکتر عین ‌اللهی ادامه داد: ما امروز وظیفه داریم که در شرایط موجود هم بتوانیم با توجه به علم روز خدماتمان را گسترش داده و به ‌روز کنیم. یکی از نکات مهم این است که در نوع خدماتمان باید کرامت مردم را حفظ کرده و با حفظ کرامت مردم به آنها خدمت ارائه دهیم. البته در بازدیدهایی که داشتیم این امر چشمگیر بود، اما باید بیشتر شود و ارائه خدمت با لبخند و حفظ احترام مردم باشد.
وی ادامه داد: با فعالیت های مستمر در حوزه واکسیناسیون کووید ۱۹، اکنون به میزان ۱۴۸ میلیون دُز تزریق رسیده‌ ایم که این توفیق، قدرت بسیار زیادی را برای کشورمان به ارمغان آورده است. سازمان‌ های جهانی همگی متعجب هستند که طی این چند ماه چه اتفاقی در ایران رخ داده که واکسیناسیون با چنین جهشی پیشرفت کرده است و همه اینها با زحمات کادر سلامت میسر شد.
دکتر عین اللهی تاکید کرد: حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت زیادی دارد و باید در هر شرایطی این مهم را در نظر بگیریم.
وی با اشاره به بازدید رییس جمهور از اورژانس کشور، گفت: برای اولین بار بود که ریاست جمهور محترم در اورژانس کشور حضور پیدا کرده و از کارکنان اورژانس قدردانی کردند که این امر نیز نشان دهنده با ارزش بودن و برجسته بودن خدمات اورژانس است. اما احتیاج داریم که اورژانس مان به‌ روز تر شده و وسایل و تجهیزات پیشرفته ‌تر داشته باشد. امروزه امکانات آی تی پیشرفت زیادی کرده و می‌ توانیم از طریق تله مدیسین و از راه دور بسیاری از اقدامات و درمان‌ ها را انجام دهیم که این اقدامات هم آغاز شده و حتما تکمیل خواهد شد.
وی گفت: قبل از آغاز سال جدید با همه روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور وبینار داشتیم و همه آنها آماده‌ باش کامل بودند. من هم توفیق داشتم که از نزدیک فعالیت‌ ها را ببینم. حدود ۳ میلیون ویزیت در ایام نوروز داشتیم که نشان ‌دهنده حجم کاری بوده که در اورژانس انجام شده است.
افزایش ۲۳ درصدی اهدای خون
دکتر عین ‌اللهی گفت: امسال در بحث انتقال خون دیدیم که مردم چه اشتیاقی برای اهدای خون داشتند و ۲۳ درصد افزایش داشتیم و اعلام شده که امسال هیچ مشکلی بابت تامین‌ خون نخواهیم داشت.
وی گفت: در دولت دکتر رییسی به حوزه بهداشت و درمان توجه ویژه ای می شود و اگر واکسیناسیون با شتاب خوبی پیش رفت به این دلیل بود که شخص رییس جمهور در تامین واکسن دخیل بودند.

وی خاطرنشان کرد: امروز این نوید را به مردم می‌ دهم که مدیران متخصص، متعهد و دانشمند در کشورمان داریم، امیدواریم با استقرار این مدیران و کار جهادی، بتوانیم ‌آنچه که شایسته مردم است را فراهم کنیم. از مجلس شورای اسلامی هم تشکر می‌ کنیم که در بحث بودجه همکاری خوبی کردند که امیدواریم با منابعی که در اختیار داریم، بتوانیم با تمام ‌قدرت عمل کنیم.
خط قرمز ما، تعارض منافع است
وی تاکید کرد: خط قرمز ما، تعارض منافع است. ما سلامت مردم را به هیچ قیمتی رها نخواهیم کرد و از سلامت مردم دفاع خواهیم کرد. در سال جدید که با فرمایش مقام معظم رهبری، سال دانش بنیان و اشتغال نامیده شده، در تلاش هستیم با افزایش تولید دارو، کمبودها را برطرف کرده و صادرات داشته باشیم.
امسال کمبود دارو نخواهیم داشت
وی گفت: امسال مجلس محترم حدود سه میلیارد دلار ارز به وزارت بهداشت تخصیص داده که یک میلیارد دلار از سال قبل بیشتر است. بنابراین، امسال قطعا کمبود دارو نخواهیم داشت، البته داروها تنوع مختلفی دارند، اما مساله اصلی ما تامین داروهای ضروری مردم است. به ویژه در زمینه بیماری‌ های خاص بودجه خوبی تخصیص داده شده که امیدواریم عزیزان مبتلا به این بیماری ‌ها را به نحو احسن حمایت کنیم.
وی درخصوص پوشش بیمه ای گفت: اکنون بعد از ۴۳ سال از انقلاب اسلامی، هنوز همه مردم بیمه نیستند، اما امسال قطعا همه مردم را تحت پوشش بیمه همگانی قرار می ‌دهیم که اعتبارش هم دیده شده تا مردم دغدغه ای در این مورد نداشته باشند.
وزیر بهداشت بیان کرد: کارکنان حوزه سلامت خودشان را سربازان نظام می دانند و تا آخرین نفس مانند رزمندگان دفاع مقدس، برای ملت عزیزمان جانفشانی خواهند کرد.
وی تاکید کرد: در شرایطی که در معرض تهدیدات فضای مجازی و تبلیغات سوء در حوزه های مختلف، قرار داریم، نیاز است که کارکنان حوزه سلامت خدمات خود را به مردم معرفی کنند. از روابط عمومی دانشگاه ها و سازمان های تابعه وزارت بهداشت می خواهم که در انعکاس خدماتشان به سمع و نظر مردم بیشتر تلاش کنند، زیرا رسانه ها آن طور که شایسته است به این حوزه نمی پردازند. در حوزه کرونا کارکنان حوزه سلامت با جان و دل خدمت کردند، در این دوره ۳۰۰ شهید مدافع سلامت داشتیم، جامعه بهداشت و درمان کشور، جامعه ای ایثارگر است و درخواست بنده این است  که دوستان رسانه ای واقعیت حوزه سلامت را به مردم نشان دهند. ممکن است به ندرت افرادی باشند که اینگونه نباشند، اما اکثریت کادر سلامت، فداکار و ایثارگرند. از طرف خود، به کادر بهداشت و درمان کشور خدا قوت می گویم و امیدوارم خداوند به آنها سلامتی دهد تا خدماتشان همچنان در کشور جاری و ساری باشد.
پایان مطلب//
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.131479.fa
برگشت به اصل مطلب