دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

آیین گرامی داشت هفته ملی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: 1401/3/2 | 
آیین گرامی داشت هفته ملی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی ایران
آیین گرامی داشت هفته ملی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی ایران
مراسم گرامی داشت هفته ملی جمعیت با شعار ایران جوان بمان و با هدف ترویج فرهنگ فرزند آوری در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط ‌عمومی دانشگاه : به مناسبت گرامی داشت هفته ملی جمعیت، مراسم تجلیل از کارکنان و دانشجویان متاهل و یا صاحب فرزند ۱۴۰۰؛  روز دوشنبه دوم خرداد ۱۴۰۱  با حضور رییس کمیسیون مشترک جمعیت مجلس شورای اسلامی و رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
تکلیف سنگین وزارت بهداشت در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
دکتر صابر جباری؛ رئیس اداره جوانی جمعیت در این مراسم اظهار کرد: در راستای اجرای  سیاست‌های کلی سلامت، جمعیت و خانواده؛  قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سال ۱۳۹۹ تصویب و در سال ۱۴۰۰ به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.
وی گفت: بیش از ۵۰ درصد این تکلیف قانونی بر عهده وزارت  بهداشت است که اولویت اصلی، حسن اجرای قانون و  پیگیری بحث جوانی جمعیت است.
دکتر جباری بیان کرد: وزارت بهداشت در این راستا چندین برنامه را در نظر گرفته است که اولین محور مربوط به موضوع زایمان آسان، ارزان و‌کریمانه برای مادران باردار است لذا در همین زمینه خدمات زایمان در سراسر کشور رایگان است و تمامی مراکز زنان و زایمان باید بهسازی و زیبا سازی شود و پرداخت کارانه به پرسنل بر اساس رضایت مادران انجام شود.
رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: محور دوم در برنامه های وزارت بهداشت شامل پیشگیری، تشخیص به هنگام و درمان ناباروری که دستورالعمل های ابلاغی آن در حال تکمیل است.
به گفته وی، بیش از سه و نیم میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که مقرر شده تمامی خدمات درمانی آنها تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
دکتر جباری تاسیس مراکز ناباروری سطح دو در دانشگاه ها و دانشکده ها را گام بلندی برای ارائه خدمات آسان تر و با کیفیت تر به مردم دانست و افزود: به منظور دسترسی آسان تر به  خدمات پیشگیری و درمان ناباروری، در نظر است خدمات طب ایرانی در کنار طب کلاسیک به مردم ارائه شود.
دکترجباری با بیان این نکته که نسخه جدید آموزش های قبل، حین و بعد ازدواج آماده شده است، افزود:  به منظور انجام ازدواج های آسان و ماندگار،  این آموزش ها بر اساس  فرهنگ اسلامی، ایرانی ارائه می شود  و در همین راستا مراکز خدمات مشاوره تاسیس شده است تا از آسیب های ناشی از طلاق به ویژه طلاق عاطفی پیشگیری شود.
وی افزود:حمایت بیمه ای از مادران تا دو سالگی فرزند و کودکان تا پنج سالگی و تهیه بسته های غذایی و بهداشتی برای خانواده های بی بضاعت از دیگر برنامه های در دست اقدام است.
دکتر جباری با بیان این نکته که حدود ۱۳ درصد از افراد شاغل در سازمان ها را مادران شاغل تشکیل می دهند، افزود: امتیازات قانونی برای مادران باردار شاغل و دانشجو در دوره تحصیل و اشتغال در نظر گرفته شده است که از آن جمله می توان به مرخصی تحصیلی، مرخصی ۹ ماه  زایمان برای مادران با حقوق و مزایای کامل و‌ اختیاری شدن شیفت شب برای خانم های شاغل اشاره کرد.
ارائه تسهیلات برای اجرای قانون خانواده و جوانی جمعیت
دکتر امیرحسین بانکی پور؛  رئیس کمیسیون مشترک حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه ، پیری جمعیت را یک ابر بحران معرفی و‌عنوان کرد:  در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت؛ تسهیلات متنوع مالی، بانکی، مسکن، بیمه، اشتغال، آموزشی و...  در نظر گرفته شده که شامل ۷۳ ماده و ۲۵۰ حکم است.
به گفته دکتر بانکی پور، افزایش چهار تا پنج برابری تسهیلات وام ازدواج نسبت به دو سال گذشته و اختصاص زمین ۲۰۰ متری برای فرزند سوم به بعد از جمله این تسهیلات است.
رییس کمیسیون مشترک حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به منظور تبلیغ و ترویج فرهنگ فرزند آوری، قرارگاه جمعیت به ریاست وزیر بهداشت در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تشکیل شده است.
در پایان، دکتر بانکی پور به همه شهروندان توصیه کرد تا مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را برای بهره مندی از حقوق فردی در سطح جامعه مطالعه کنند.

پایان مطلب//
مرضیه ره نورد


 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1158 بار   |   دفعات چاپ: 106 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر