دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

به مناسبت ۲۸ فروردین روز جهانی هموفیلی مطرح شد عمر طبیعی بیماران هموفیلی با رعایت ۷ توصیه، از حضور در دندانپزشکی تا مدرسه

 | تاریخ ارسال: 1401/1/27 | 
عمر طبیعی بیماران هموفیلی با رعایت ۷ توصیه، از حضور در دندانپزشکی تا مدرسه
به مناسبت ۲۸ فروردین روز جهانی هموفیلی مطرح شد
عمر طبیعی بیماران هموفیلی با رعایت ۷ توصیه، از حضور در دندانپزشکی تا مدرسه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به تشریح توصیه های حیاتی برای بیماران هموفیلی جهت داشتن طول عمر طبیعی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر غلامرضا باهوش - فوق تخصص خون و سرطان کودکان عنوان کرد: ۲۸  فروردین روز جهانی هموفیلی است و حدود ۱۲ هزار بیمار هموفیلی در کشور زندگی می کنند که پرهیز از ازدواج های فامیلی یکی از راه های مهم پیشگیری از این بیماری است.
باهوش با تشریح تعریف هموفیلی گفت: در خون انسان سالم پس از بریدگی و آسیب های عروقی فاکتورهایی وجود دارد که جلوی خونریزی را می گیرد و با ایجاد لخته خون، خونریزی را قطع می کند، اما در بیماران هموفیلی، فرد دچار کمبود این فاکتورها است و اگر در اثر ضربه و یا بریدگی دچار خونریزی شود خونریزی های طولانی مدتی بوجود می آید .
وی ادامه داد: کمبود فاکتورهای انعقاد خون به صورت مادرزادی ایجاد می شود و ژنتیک و سابقه خانوادگی، نقش موثری در ایجاد این بیماری دارد. یعنی در خانواده معمولاً ردپای هموفیلی وجود دارد که می تواند وابسته به جنس باشد .
باهوش افزود: موارد اکتسابی نیز که بیشتر در سنین بالاتر و ناشی از بیماری هایی که با سیستم ایمنی درگیر هستند بروز می کنند. معمولا خونریزی در افراد هموفیلی عمقی بوده و بیشتر در مفاصل و عضله صورت می پذیرد و باعث ایجاد تورم در سطح بدن و یا داخل مفاصل می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: هموفیلی A کمبود فاکتور ) B کمبود فاکتور ۹) و   C( کمبود فاکتور ۱۱) در خون بیماران است که هرکدام می تواند به شکل ضعیف و یا شدید در بیمار بروز کند .
باهوش در خصوص تشخیص بیماری هموفیلی عنوان کرد: در نوزادان پسر درهنگام انجام ختنه وقتی خونریزی قطع نشود، قابل تشخیص است و با تورم همراه است. اما معمولا در زمانی که کودک شروع به چهار دست و پا رفتن می کند، در مفاصل اتفاق می افتد و یا حتی در ضربه زدن به توپ. بنابراین همواره تورم‌های ناشی از خونریزی نخستین نشانه های این بیماری است.
وی افزود: همچنین درموارد خفیف‌تر در سنین بالاتر در دندانپزشکی اتفاق می افتد، زمانی مانند کشیدن دندان و کارهای دیگر دندانپزشکی، که خونریزی زیاد شده و به سختی جلوی خونریزی گرفته می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در دختران نیز زمانی که به بلوغ می رسند شاهد خونریزی های شدید قاعدگی هستیم که معمولا مادر و یا خاله دراطراف نیز همین مشکل را داشته اند.
وی تصریح کرد: اما بهترین راه تشخیص، انجام آزمایش خون و بررسی PT و PPT و اندازه گیری سطح سرمی فاکتورهای انعقادی است  که می تواند کمبودهای فاکتورهای انعقادی و شدت آن را نشان دهد.
باهوش در خصوص درمان بیماری هموفیلی افزود: درمان قطعی برای این بیماری درحال حاضر وجود ندارد، اما در بیماران مبتلا به نوع بی، ژن تراپی در مراحل اولیه موفقیت آمیز بوده است.
وی ادامه داد: معمولا درمان های جایگزین سالهاست که مورد استفاده قرار گرفته و با تزریق فاکتورهای مورد نظر صورت می پذیردد. البته داروهایی نیز برای کنترل شرایط این بیماری وجود دارد که پزشک باتوجه به شرایط و شدت بیماری آن را تجویز می کند.
باهوش در خصوص مراقبت های بیماران هموفیلی گفت: بچه های مبتلا به هموفیلی نباید در مسابقات و ورزش های سنگین شرکت کنند اما انجام نرمش برای آنها ممانعتی ندارد.
وی ادامه داد: درواقع ورزش هایی که باعث فشار به مفاصل می شود و ممکن است ضربه و آسیبی به فرد مبتلا برساند، نباید انجام شود. و مسئولین مدارس باید مراقب این بچه ها باشند تا در جای خطرناک قرار نگیرندهمچنین رعایت رژیم غذایی و داشتن وزن مناسب برای کاستن فشار بر مفاصل شدیدا توصیه می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان تاکید کرد: اگر مراقبت های لازم از طرف بیماران صورت پذیرد و از شرایط آسیب زا دوری شود و همچنین از نظر روانپزشکی و ارتوپدی بررسی های دوره ای صورت پذیرد و در هنگام مراجعه به دندانپزشکی و اعمال جراحی، فاکتورهای انعقادی را به موقع دریافت کنند طول عمر بیماران هموفیلی کاملا طبیعی خواهد بود.

//پایان مطلب
مرجان خرم
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1265 بار   |   دفعات چاپ: 109 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر