دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

معاون وزارت بهداشت اعلام کرد اهمیت اولویت‌بخشی به بهداشت و پیشگیری/بهترین فرصت برای تغییر برخی سیاست‌های «سلامت»

 | تاریخ ارسال: 1401/1/20 | 
اهمیت اولویت‌بخشی به بهداشت و پیشگیری/بهترین فرصت برای تغییر برخی سیاست‌های «سلامت»
معاون وزارت بهداشت اعلام کرد
اهمیت اولویت‌بخشی به بهداشت و پیشگیری/بهترین فرصت برای تغییر برخی سیاست‌های «سلامت»
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به‌مناسبت ۷ آوریل روز جهانی بهداشت، با تاکید بر اهمیت پرداختن به حوزه بهداشت و پیشگیری در کاهش هزینه‌های نظام سلامت و تاثیر اقدامات پیشگیرانه در مدیریت همه‌گیری کووید ۱۹، خواستار حمایت بیشتر سرمایه‌گذاران، نهادها و سازمان‌های همکار در سیاستگذاری و اجرای سیاست‌های حوزه بهداشت شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از وبدا، در متن پیام دکتر کمال حیدری آمده است: ارتقای کیفیت زندگی از اهداف توسعه پایدار و توجه به بهداشت و برقراری کیفی سلامت افراد جامعه، یکی از شاخص‌های ارزیابی کیفیت زندگی و راه اصلی تامین توسعه پایدار جامعه بشری است.
حوزه بهداشت به‌ عنوان مجموعه دانش و هنر حفظ و ارتقای سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری، دامنه فعالیت وسیعی دارد که سیاستگذاری درست و سرمایه‌گذاری مناسب در این حوزه، قطعا با کاهش چشمگیر هزینه‌های کلی نظام سلامت همراه است.
بر اساس شعار امسال تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت "سلامت ما، سلامت سیاره ما" شاهد توجه جدی و بیش از پیش به عوامل اجتماعی و محیطی هستیم.
 از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت، بحران آب و هوایی بزرگ‌ترین تهدید سلامتی برای بشریت به‌شمار می‌رود که بر اساس تخمین این سازمان، از بیش  از ۱۳ میلیون مرگ سالانه به‌دلیل عوامل محیطی در سراسر جهان می‌توان پیشگیری کرد؛ چراکه تصمیمات سیاسی، اجتماعی و تجاری انسان‌ها عامل ایجاد بحران آب و هوا و سلامت است.
 در بیش از دو سال اخیر با شیوع و همه گیری کووید ۱۹ نقش برجسته و پیشتاز حوزه بهداشت و کارکنان جان برکف آن در پاسداشت سلامت کشور بر همگان روشن گردید.
 امروز با پیدایش این همه‌گیری و نقش رعایت شیوه‌ نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون در کاهش هزینه‌های بستری و کنترل مرگ‌ومیر ناشی از آن، اهمیت ویژه پرداختن به حوزه بهداشت و پیشگیری بیش‌از پیش بر همگان مشخص شده است و این برهه زمانی بهترین فرصت برای تغییر برخی سیاست‌ها در نظام سلامت کشور به‌ شمار می‌رود تا با جلب حمایت بیشتر سرمایه‌گذاران و همه نهادها و سازمان‌های همکار در سیاستگذاری و اجرا، برنامه‌های کوتاه و بلندمدتی برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت فرد و جامعه با توجه به اولویت‌های بهداشتی و بحران‌های پیش رو و تدابیر سازمان جهانی بهداشت تدوین شود.
 خوشبختانه وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همواره بر اولویت دهی به حوزه بهداشت و نگاه ویژه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به این حوزه تاکید داشته‌اند و قرارگاه تقویت شبکه بهداشت، دومین قرارگاهی است که به دستور ایشان در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آغاز ‌به کار می‌کند. قرارگاهی که با تمرکز بر گسترش و تقویت شبکه بهداشتی کشور، به‌ عنوان عامل اصلی تامین و ارتقای مراقبت‌های اولیه سلامت، قطعا نقش بسزایی در بهبود شاخص‌های کلی سلامت جامعه ایفا می‌کند.
 در پایان جا دارد از تمامی کارکنان حوزه بهداشت از دور دست‌ترین خانه‌های بهداشت در نقاط مرزی کشور تا مراکز بهداشتی شهرهای بزرگ و کوچک و تمامی روستاها به خاطر تلاش و ایثارشان بویژه همت والا در بیش از دوسال همه‌گیری کووید ۱۹ تقدیر کرده و این روز را به این مدافعان سخت‌کوش بهداشت و سلامت تبریک و تهنیت گویم.
پایان مطلب//
         


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 959 بار   |   دفعات چاپ: 134 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر