دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: تنظیم خواب ماه رمضان با طب ایرانی/دمنوش هایی برای کاهش حرارت بدن روزه دار

 | تاریخ ارسال: 1401/1/17 | 
تنظیم خواب ماه رمضان با طب ایرانی/دمنوش هایی برای کاهش حرارت بدن روزه دار
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد:
تنظیم خواب ماه رمضان با طب ایرانی/دمنوش هایی برای کاهش حرارت بدن روزه دار

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تشریح چگونگی تنظیم خواب در ماه رمضان از منظر طب ایرانی با معرفی دمنوش هایی برای کاهش حرارت بدن روزه دار گفت: برهم خوردن نظم وعده غذایی و کمبود آب بدن در ماه رمضان، منجر به سردرد، احساس پُری در دستگاه گوارش و کسالت بدن می شود که طب ایرانی برای این موارد توصیه های مفیدی دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر فاطمه اقبالیان - متخصص طب ایرانی درخصوص توصیه های تغذیه ای برای ماه رمضان از منظر طب ایرانی عنوان کرد: روزه داری علاوه بر تعالی روح، از نظر پزشکی برای جسم نیز فواید بسیار ارزشمندی دارد.
وی ادامه داد: دستگاه گوارش به علت خوردن تمامی وعده های غذایی در ایام عادی در حال فعالیت پیوسته است، در ماه رمضان با توجه به خوردن و آشامیدن کمتر در شبانه روز، فرصتی برای تقویت، استراحت، اصلاح مزاج، دفع رطوبت و مواد زائد دستگاه گوارش و پاک سازی بدن از مواد زائد به وجود می آید.
اقبالیان افزود: از دیدگاه طب ایرانی، روزه داری مزاج را به سمت سردی و خشکی می برد و با توجه به اینکه مزاج فصل بهار گرم و تر است، یکی از مناسبت ترین زمان ها برای روزه گرفتن است.
وی تاکید کرد: افراد برای داشتن یک روزه داری صحیح از دیدگاه طب ایرانی باید با ۶ اصل ضروری برای زندگی سالم یا همان "سته ضروریه" آشنا شوند، این اصول شش گانه شامل تامین هوای مناسب، داشتن فعالیت بدنی مناسب، رعایت اصول خواب و بیداری، خوردن و آشامیدن، داشتن دفع مناسب و کنترل حالات روحی برای رسیدن به سلامت جسمانی مناسب است.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یکی از مهم ترین اتفاقات ماه رمضان بر هم خوردن نظم ساعات خواب و بیداری است که ساعات خواب کوتاه می شود و منجر به ایجاد اختلال در هضم و همچنین ضعف در بدن می شود.
اقبالیان ادامه داد: به همین دلیل تاکید می شود برای سلامتی بدن، خوابیدن در ساعات ۲۲ الی دو صبح جدی گرفته شود و تا حد امکان از خوابیدن بعد از خوردن سحری برای جلوگیری از ترش کردن معده اجتناب شود و زمان استراحت را به بعد از ظهر موکول کنند.
این متخصص طب ایرانی بیان کرد: حرکات بدنی شدید منجر به تعریق و از دست دادن آب بدن می شود، در نتیجه ضعف بدنی ایجاد می شود بنابراین توصیه می شود در ایام روزه داری از انجام حرکات ورزشی شدید پرهیز شود.
وی تصریح کرد: از منظر طب ایرانی اولویت در ماه رمضان، رعایت حفظ قوای بدنی و جلوگیری از ایجاد ضعف است. افراد با مزاج گرم و تر به دلیل قوای بدنی بالاتر می توانند در زمان بین افطار تا سحر فعالیت ورزشی متناسب با شرایط بدن خود را انجام دهند.
اقبالیان عنوان کرد: یکی از مشکلات روزه داران، یبوست ناشی از برهم خوردن نظم دریافت وعده های غذایی و کمبود آب بدن در این ایام است که علائمی مانند سردرد، احساس پُری در دستگاه گوارش و کسالت بدنی را به دنبال دارد، بنابراین طب ایرانی بر رعایت اصولی از قبیل شروع افطار با مایعات ولرم، مصرف مایعات کافی تا زمان سحر، استفاده از خیسانده میوه هایی مانند انجیر و آلو، آشامیدن دمنوش خاکشیر و استفاده از سبزیجات و میوه در وعده های غذایی تاکید می کند.
وی خاطرنشان کرد: در این ایام تا حد امکان از قرار گرفتن در مکان های گرم در اواسط روز خودداری شود و افراد مصرف شربت و نوشیدنی های خنک در شب هنگام را جدی بگیرند. مصرف دمنوش های آرامش بخش مانند دمنوش گل گاو زبان، بهارنارنج و شربت لیمو بهارنارنج برای کمک به کنترل حالات روحی مانند عصبانیت، خشم و پرخاشگری که منجر به افزایش حرارت بدن می شود نیز در طب ایرانی توصیه شده است.
گفتنی است، این قبیل توصیه ها برای روزه گرفتن در تمامی افراد یکسان نیست و در افراد با ضعف مزاج و ضعف در قوای بدن و بیماران کلیوی، قلبی و افرادی که دارو های خاص مصرف می کنند و نمی تواند طولانی مدت گرسنگی را تحمل کنند باید زیر نظر پزشک متخصص برای روزه گرفتن اقدام شود.
پایان مطلب//


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1405 بار   |   دفعات چاپ: 126 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر