سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨
صفحه اصلي > سخنرانی های علمی 

پایان مهلت ارسال طرح های تحقیقاتی رنک دوم

25 تیر 1396

راهنمای ارایه طرح های تحقیقاتی

 

سخنرانی های علمی

مرکز تحقیقات توانبخشی با همکاری گروه علوم پایه توانبخشی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر اساس نیاز مخاطبین و اعلام آمادگی سخنرانان از رشته های مختلف، سخنرانی های هفتگی برگزار می کند. عناوین سخنرانی ها به تدریج اعلام و زمان هر سخنرانی یک هفته قبل از ارائه اعلام می شود. از آنجا که این لیست پویاست، ترتیب سخنرانی ها و موضوعات ارائه نشده تا قبل از اعلام تاریخ ارائه ممکن است تغییر نماید. لذا از علاقمندان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی از رشته های مختلف دعوت می شود تا به طور مرتب به سایت مراجعه نمایند و در جلسات شرکت نمایند.

از علاقمندان به ارائه سخنرانی و پیشنهاد دهندگان عناوین دعوت می شود تا با مرکز تحقیقات توانبخشی به نشانی rrc[at]iums.ac.ir تماس حاصل نمایند. لطفا جهت اطلاع به سایر علاقمندان، با کلیک روی عنوان سخنرانی، فایل پوستر را چاپ نموده و در تابلوی اعلانات مرکز یا دانشگاه خود نصب نمایید.

سال 90

سال 91

سال 92

سال 93

Description: C:\Documents and Settings\Ali\Desktop\uploads\Lecture_1571.jpg


سال 93


شماره

عنوان

سخنران

توضیحات

مکان و زمان

29

بررسی عملکرد شبکیه بوسیله پردازش تصویر

Functional Assessment of Retina Using Image Processing

دکتر علیرضا اخلاق مؤید - دانشگاه واشینگتن

تا کنون از روشهای مختلفی مانند ثبت الکتریکی برای بررسی عملکرد شبکیه استفاده می شده است. در این سخنرانی روشی جدید مبتنی بر پردازش تصویر ارائه می شود که مزایای بسیاری دارد.

93/01/19

اتاق سمینار -

ساعت 12-13


سال 92

شماره

عنوان

سخنران

توضیحات

مکان و زمان

28

تاثیرات نویز محیطی بر خواب و سلامتی

Effects of Environmental Noise on Sleep and Health


دکتر زهرا جعفری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

نویز به هر گونه صدای ناخواسته اطلاق می گردد. بدین معنا که نویز بر اساس مشخصات فیزیکی اش تعریف نمی شود. توافق عمومی بر این است که نویز پدیده آکوستیکی قابل شنیدنی است که بر انسان ها تاثیر نامطلوبی دارد. بررسی تاثیرات نویز هم از جنبه فیزیولوژیک و هم از ابعاد روانشناختی امکان پذیر است. انسان ها در زندگی روزمره، به طور مداوم در معرض نویز قرار دارند. در محیط زندگی، منابع مختلفی از نویز وجود دارد که به میزان فعالیت و موقعیت فرد و ساعت روز، وابسته اند. منشای نویز معمولا از ترافیک شهری، کارخانجات و فرودگاه ها ناشی می شود. خواب نیز فرایند فیزیولوژیکی است که یکپارچگی آن می تواند موجود زنده را به وضعیت طبیعی برگرداند، و به عوامل محیطی که آن را بر هم زده یا از مدت زمان آن می کاهند، حساس است. نویز محیطی، یکی از محرکات خارجی است که علیرغم درک ناهوشیار در حین خواب، توسط حس شنوایی پردازش می گردد. در طول 30 سال گذشته، تحقیقات در زمینه نویز محیطی و خواب، در موقعیت ها و محیط های مختلفی انجام شده است، و به همین دلیل یافته های متفاوت و گسترده ای در این زمینه در دست است. اما در این زمینه، هنوز به سوالات مهمی پاسخ داده نشده است مانند این که آیا تاثیرات زیان بار نویز محیطی بر سلامتی و کیفیت زندگی، طولانی مدت است، و در صورتی که این گونه باشد، اثرات آنها بر خواب شبانه و افراد در معرض نویز چگونه است. مقاله حاضر بر اساس یافته های موجود، به معرفی مراحل خواب، و تاثیرات نویز محیطی بر خواب و سلامتی می پردازد.92/12/20

اتاق سمینار 1- ساعت 12-13

27

روش های محاسبه زمان پایداری

Time to Stabilization

دکتر محمدعلی سنجری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

ارزیابی کمّی تعادل در بسیاری از رشته ها مورد توجه است. برای این منظور روشهای متعددی پیشنهاد شده است. در این روشهای محاسباتی، از ابزار صفحه نیرو استفاده می شود و فرد بعد از فرود روی صفحه نیرو، سعی در حفظ تعادل خود دارد. زمان رسیدن به پایداری نسبی یکی از ملاک های مد نظر می باشد. در این سخنرانی به چند روش جدید که در تحقیقات داخلی نیز مورد توجه قرار گرفته اشاره می شود

92/12/06

اتاق سمینار 2- ساعت 12-13

26

سامانه هوشمند توانبخشی در منزل

آقای دکتر سعید بهزادی پور، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف

سامانه هوشمند توانبخشی در منزل طرح جدیدی است که با همکاری آزمایشگاه بیومکانیک دانشگاه شریف، مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی در پزشکی و با حمایت وزارت بهداشت در حال توسعه می باشد. ایده اصلی این پروژه طراحی و توسعه سامانه ای است که امکان اجرای فرایندهای توانبخشی با تمرکز بر بیماران سکته و ضایعه نخاعی را از راه دور فراهم می نماید. برای این منظور ساخت سه دستگاه و یک سامانه نرم افزاری برای هدایت فرایند از طریق شبکه اینترنت شروع شده و نمونه های آزمایشگاهی آنها آماده شده است. سامانه مزبور در حال گذراندن فاز تستهای اولیه کلینیکی می باشد.
در این ارائه، ساختار این سامانه، پیشینه طرح، فرایند شکل گیری اجزای ان، مشخصات دستگاههای توسعه یافته و سامانه نرم افزاری کنترل و پایش بیمار مرور خواهند شد. همچنین نتایج اولیه تستهای کلینیکی انجام گرفته در راستای توسعه الگوریتمهای ارزیابی خودکار بیمار مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

92/02/31

سالن آزادی-

ساعت 12-13

25

ربوهب: رباتی برای درمان، ارزیابی و بازتوانی از راه دور بیماران ضایعات مغزی و ارتوپدی

خانم مهندس مینا بنی اسد، آزمایشگاه بیومکانیک شریف

30 درصد از بیمارانی که از سکته‌ی مغزی جان سالم به در می‌برند، از معلولیت نسبی یا کامل یک نیمه‌ی بدن رنج می برند. روش‌های سنتی بازتوانی که عمدتاً بر پایه‌ی حرکات پسیو توسط فیزیوتراپیست می‌باشد، به علت اسپاستیسیتی بالای بیمار نیازمند صرف انرژی زیاد و خستگی زودرس درمانگر می‌باشد. از همین رو ربات بازتوانی دست یا ربوهب با هدف کمک به تراپیست در درمان و ارزیابی بیماران با ضایعات نورولوژیک و ارتوپدی طراحی و ساخته شده است. از مزایای این ربات استفاده از کنترلر فازی در انتقال تجربیات یک تراپیست ماهر به ربات می‌باشد.

92/02/24

اتاق سمینار 2-

ساعت 12-13

24

محاسبه فعالیت مؤثر عضلات بر مبنای سیگنال های الکترومیوگرافی

دکتر محمدعلی سنجری، عضو هیأت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران

در برخی مطالعات از مقدار حداکثر فعالیت الکتریکی عضله در ثبت الکترومیوگرافی به عنوان متغیر وابسته در تحلیل آماری استفاده می شود. این در حالی است که اهمیت مقدار حداکثر از لحاظ بیومکانیکی مورد سئوال است. در این سخنرانی علمی ضمن تشریح این مسأله، همراه با ارائه مثال، نتایجی در راستای حل آن ارائه می شود

92/02/10

اتاق سمینار 1-

ساعت 12-13

23

Introduction to Brain
Mapping
Part 2: EEG & QEEG

مهدی اکبری، عضو هیأت علمی گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 

92/02/03

اتاق سمینار 2-

ساعت 12-13

22

آشنایی با Brain mapping و کاربرد آن در توانبخشی

مهدی اکبری، عضو هیأت علمی گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران

Brain Mapping یا نقشه برداری از مغز تکنیکی است که در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از متخصصین قرار گرفته است. این رویکرد به منزله دریچه ای به درون مغز و کنکاش به منظور ارزیابی عملکرد مغز می باشد. Brain Mapping نتیجه پیشرفت در مجموعه تکنیک های تصویر برداری و الکتروانسفالو گرافی و پتانسیل های برانگیخته می باشد که موقعیت مناسبی را جهت ارزیابی اختلالات عملکردی مغز همچون صدمات مغزی ، صرع ، آلزایمر ، ام – اس ، سکته، تومور و... و ارزیابی امواج مغزی در مشکلات شناختی همچون ADHD واختلال یادگیری و مشکلات رفتاری و ... و همچنین پلاستیسیتی مغز پیدا کرده است.

92/01/27

اتاق سمینار 1-

ساعت 12-13

سال 91

شماره

عنوان

سخنران

توضیحات

مکان و زمان

21

نگاهی دیگر به روش شناسی علم

دکتر نرگس فتحعلیان، دکترای فیزیک، کارشناس ارشد رشته فلسفه علم و هیأت علمی دانشگاه گرمسار

آیا معرفت علمی سراسر عقلانی است؟ آیا دانشمندان برای توجیه نظریه­ی علمی از پروپاگاندا و فریب استفاده نمی کنند؟ آیا علم تجربی از هرگونه مواد و عناصرِ غیرعلمی پالوده است؟ آیا آراء خرافی و مابعدالطبیعی در جایگاه رفیع علم، نقشی ایفا نمی کنند؟

فایرابند با طرح سوالات فوق در «علیه روش»، در ضمنِ مطالعه­ی موردی حرکت و تلسکوپ از دیدگاه گالیله، ماهیتِ تاریخیِ علم و آثار اجتماعی تسلطِ باور به عقلانیت علمی را بررسی می کند. دیدگاهی که در مقایسه با دیدگاه پوزیتیویست ها، هرشل و پاپر دیدگاهی متفاوت است. فایرابند با طرح نمونه­ی معروفِ گالیله، پیشرفت نظریه­های علمی و جانشینی یک نظریه­ی جدید و مرجح به جای یک نظریه­ی قدیم و ابطال شده را مطالعه­ی موردی می­کند، تا نشان دهد که داستان معرفت بسیار پیچیده­تر از آن است که بتوان با «عقل­گرایی انتقادی» و «تقرب تکاملی» و «ترجیح نظریه­های برتر به کمک ملاک ابطال­پذیری» توضیح داد. فایرابند با بررسی مفصل تاریخیِ فعالیت­های علمیِ گالیله نشان می­دهد که در جایگزینیِ نظریه­ی کوپرنیک به جای بطلمیوس، روش­مندیِ عقلانی به کار نرفت، بلکه این جانشینی با نیرنگ و تبلیغات و پیش­فرض­های اثبات­نشده­ی فلسفی همراه بود. منظور فایرابند نکوهش گالیله نیست بلکه می کوشد نشان دهد این ایده که نظریه­های علمی را پس از تولید باید بر طبیعت عرضه کرد تا صدق و کذب آن­ها مشخص شود (پاپر) ساده گرفتنِ فعالیت علمی و نادیده گرفتنِ تاریخ علم و غفلت از مفهوم پدیده­های طبیعی است. از نظر فایرابند، علم، سنتی است در میانِ دیگر سنت­های بشری.

91/12/15

کلاس تحصیلات تکمیلی-

ساعت 12-13

20

مهندسی آناتومی و اهمیت مدلسازی سه بعدی در مهندسی پزشکی

مهندس محمود شمس برهان- دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

مدلسازی سه بعدی و نرم افزارهای مرتبط ابزاری های نوینی هستند که توسط بهترین دانشگاه ها و تولید کنندگان تجهیزات پزشکی برای تبدیل داده های دوبعدی تصویری (مانند: CT,µCT, MRIو غیره ) به یک مدل 3 بعدی با جزئیات کامل در فرمتها ی گوناگون و برنامه های مهندسی مختلف مانند نرم افزارهای المان محدودو نرم افزارهای طراحی استفاده می شود. از جمله کاربردهای آنا عبارتند از:

· اجرای تحلیل های پیشرفته مهندسی : ضخامت دیوارها، مقایسه اجزا و انحنا ها

· محاسبه اندازه گیری خاص تر : خطوط مرکزی رگها ، قطر ها ، انحناهای شریانها ، ورید ها یا نای ها

· بررسی تخلخل یا دانسیته استخوان، مهندسی فرم بافت یا هر نوع مواد متخلخل که از داده های میکرو CT بدست می آیند

· استخراج اندازه گیری ها جهت تحلیل های آماری

· مقایسه داده ها در قبل و بعد از عمل

· خلق ساختار هندسی که بتوان اندازه گیری ها و تحلیل های بسیار پیچیده را روی ان انجام داد.

در محیط مجازی این گونه نرم افزار ها قادرید به سادگی:

· در موارد پوکی استخوان می توان به صورت گرافیکی لایه برداری کرد.

· استخوان ها را دوباره در جای خود قرار داد. همچنین قرار دادن روکش و پیچ ، جای گذاری پروتز، distractor ، محاسبه حجم و همچنین مشخص کردن اندازه استخوانی که نیاز به به پیوند دارد و ....

با این تکنولوژی، تمام ابزار های استاندارد CAD در اختیار شما قرار گرفته ، تا مستقیما بروی داده های آناتومیکی بیمار ، عضو پیوندی خاص هر بیمار را طراحی کرده و راهکارهای جراحی را بررسی کنید تا یک جایگیری بی نقص داشته باشیم.

شبیه سازی اجزا محدود جهت تشخیص ex-vivo ، فشارهای ناحیه ای ، آسیب یا فشار ناشی از نیروهای وارده بروی عضو پیوندی یا ساختار آناتومیکی جهت درک پدیده های بیومکانیکی و بهبود عملکرد عضو پیوندی با استفاده از این ابزار امکانپذیر است.

با پرینت سه بعدی مدل فیزیکی این امکان بوجود می آید که به مدل آناتومی بیمار نگاه دقیقتری بیندازید. این فن آوری تشخیص طبی را تسهیل می کند و یک ابزار عالی جهت تشریح و بحث در مورد وضعیت بیمار با خود بیمار و تیم پزشکی است. همچنین به شما این امکان را می دهد که پیش از جراحی implant را جایگذاری کرده و plate ها را انحنا دهید.

بجز موارد پزشکی ، دیگر کاربرد ها عبارتند از: تفحص در آناتومی حیوانات، تحقیقات بروی نمونه های مومیایی، بررسی مدل های سه بعدی از اجزا تکنیکی بدست آمده از اسکن CT مانند آلات موسیقی یا قطعات صنعتی، شبیه سازی سطح سیاره مریخ و...

 

19

مقایسه رویکرد های مختلف فیزیوتراپی در درمان ضایعات سیستم عصبی مرکزی

دکتر نورالدین نخستین انصاری، دکترای تخصصی فیزیوتراپی

رویکردهای فیزیکی سابقه ای طولانی در درمان بیماری های نورولوژیکی دارند و تکنیک های مختلفی برای درمان این بیماری ها به دنبال آسیب سیستم عصبی مرکزی وجود دارد. هدف این تکنیک ها فیزیوتراپی بهبود حسی حرکتی بعد از ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. رویکرد های رایج شامل روش های تسهیل سازی از جمله روش بوبات، رود، برانستروم، و PNF می باشند که این رویکرد ها مجموعه ای از تکنیک های تسهیلی و مهاری برای بهبود عملکرد ارائه کرده اند. اما فیزیوتراپی بیماران مبتلا به اختلالات عملکرد نورولوژیکی تغییر یافته و به جای تاکید بر علائم مثبت مثل اسپاستیسیته که در روش های تسهیل سازی علت اصلی اختلالات حرکتی بعد از سندروم نورون محرکه فوقانی در نظر گرفته می شود، در روش های مبتنی بر کنترل حرکت بر ضعف و از بین رفتن دکستریتی تاکید می گردد. از جمله رویکرد های درمانی مبتنی بر کنترل حرکت، رویکرد Motor Relearning Programme می باشد. در این رویکرد، تمرینات در جهت انجام فعال و اختصاصی تسک عملکردی در شرایط محیطی مختلف می باشد. روش های مبتنی بر یادگیری حرکتی بر پایه یافته های علم کنترل حرکت، کسب مهارت، و بهبود عملکرد بعد از آسیب توسعه یافته اند.

03/11/91

اتاق سمینار-

ساعت 12-13

18

نگاهی بر مکانیزمهای انتقال بار فشاری در مفصل تیبیوفمورال

دکتر فراس حکاک، دکترای بیومکانیک

در فعاليتهاي روزمره، نيروهاي فشاري بزرگي در حد چند برابر وزن بدن بر مفصل تيبيوفمورال وارد مي‌شود که تحمل آنها بوسيله مکانيزم‌هاي مختلفي صورت مي‌گيرد. در حال حاضر چهار مکانيزم در اين زمينه شناخته شده است، اما بر اساس شواهد محاسباتي و آناتوميکی به نظر می‌رسد که اين مکانيزم‌ها براي تحمل بارهاي فشاري مفصل کافي نبوده و مکانيزم يا مکانيزم‌هاي ديگري نيز در کنار آنها بايد وجود داشته باشند. همچنين، با استفاده از دوربين آرتروسکوپ بين سطوح غضروفي اين مفصل فواصلي ديده مي‌شود که وجود آنها بر اساس مکانيزم‌هاي شناخته شده قابل توجيه نيست. آزمايش‌هاي مکانيکي و MRI روي اندام تحتاني لاشه گوسفند، و آزمايش‌هاي راديوگرافي و آرتروسکوپي روي زانوي انسان‌هاي زنده در اتاق عمل نشان می دهد:

· مکانيزم يا مکانيزم‌هاي باربرداري غير از مکانيزم‌هاي شناخته شده وجود دارند.

· در مورد فواصل بين سطوح غضروفي تيبيا و فمور، در وضعيت اکستنشن کامل زانو تناقضي بين مشاهدات آرتروسکوپي و ‌MRI وجود ندارد. اما در وضعيت فلکشن زانو، مشاهدات آرتروسکوپي و MRI با هم اختلاف دارند. فشار مايع آرتروسکوپي و نبود نيروي فشاري خارجي روي زانو باعث وجود به وجود آمدن فواصل بين سطوح مفصلي نيستند. احتمالاً بيهوشي باعث بوجود آمدن این فواصل است.

91/07/25 اتاق سمینار-

ساعت 12-13

17

کاربردهای واقعیت مجازی در روانشناسی و توانبخشی

دکتر احسان اربابی، دکترای بیوالکتریک

امروزه با توجه به پیشرفتهای صورت گرفته در علوم کامپیوتر، امکان پیاده سازی برخی شرایط به صورت شبیه‌سازی شده و مجازی میسر گردیده است (واقعیت مجازی). با وجود مجازی بودن این شرایط، گاه اثر آنها بر روی فرد کاربر تا حدی است که وی احساسی مشابه با حضور در محیط واقعی را بدست می‌آورد. این موضوع موجب بوجود آمدن کاربردهای متنوعی از واقعیت مجازی در زمینه‌هایی همچون روانشناسی، پزشکی، ورزش، انیمیشن و آموزش شده است. در این سخنرانی، ابتدا کلیاتی از واقعیت مجازی ارائه شده و سپس کاربردهایی از واقعیت مجازی در روانشناسی و توانبخشی توضیح داده خواهد شد.

91/03/23 اتاق سمینار

16

Power Analysis and Sample Size Estimation

دکتر حسن جعفری، دکترای تخصصی فیزیوتراپی

The concept of sample size and statistical power estimation is now
something that researchers cannot easily hide away from. Ethics
committees, journal editors and grant awarding bodies are now
increasingly requesting that all research be backed up with sample size
and statistical power estimation in order to justify any study and its
findings. A convenient, although not comprehensive, presentation of the
required sample sizes is provided in this lecture. This presentation
also provides the understandable definition for power and effect
size, and their association to sample size and significant criterion of
a study. At the end some practical examples will be presented.

91/01/29 اتاق سمینار

سال 90

شماره

عنوان

سخنران

توضیحات

مکان و زمان

15

دو دانگ صدا

فرهاد ترابی نژاد، دانشجوی دکترای تخصصی گفتاردرمانی

در این بحث به دامنه فرکانسی گفتار و هنجارهای آن می پردازیم. نتیجه ای که انتظار داریم این است که شنوندگان به تاثیرگذاری فرکانس بر معنی پیام پی ببرند و پس از این به این پدیده عمیق تر نگاه کنند.

90/12/16 در اتاق سمینار

14

بررسی دو مدل پردازش تولید گفتار

مجید سلطانی، دانشجوی دکترای تخصصی گفتاردرمانی

در این سخنرانی مدل پردازش دارلی و همکاران با مدل ون در مرو مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .

90/12/2 در اتاق سمینار

13

پزشکی مبتنی بر شواهد: نیاز نظام سلامت یا مد روز؟

دکتر سید جواد موسوی

در این سخنرانی روند پیدایش و مراحل توسعه پزشکی مبتنی بر شواهد، هرم شواهد و دلایل توجه به این رویکرد در پزشکی مدرن جهان ارائه می شود.

90/11/25 در سالن آزادی

12

یادگیری از طریق تقلید: ترجمه دیدن و شنیدن به انجام دادن

دکتر زهرا جعفری

لازمه ادامه بقاي انسان، درك اعمال ديگران است. بدون درك فعاليت، سازماندهي اجتماعي محقق نمي گردد. در انسان، مورد كه مشاهده رفتار ديگران وابسته است، يادگيري از طريق تقليد (Learning by Imitation) است. برخلاف ساير گونه ها، انسان ها مي توانند از طريق تقليد، بياموزند و اين گروه از محركات اساس و پايه فرهنگ انساني را شكل مي دهند. سخنرانی حاضر، به شرح مكانيزيم نوروفيزيولوژيكي كه در هر دو مشخصه درك عمل و یادگیری از طریق تقليد، نقش اساسي دارد، يعني نظام نورون هاي آيينه اي (Mirror Neurons System)، مي پردازد. در ابتدا، خصوصيات عملكردي نورون هاي آيينه اي در ميمون ها شرح داده مي شود. سپس در توضيح مكانيزيم اين نورون ها در انسان، بر خصوصياتي تاكيد مي شود که بر شرح ظرفيت و توان انسان در يادگيري از طريق تقليد تاکید دارند.

90/11/18 در سالن آزادی

11

چگونه متون علمی را داوری کنیم؟

دکتر محمدعلی سنجری

داوری متون علمی در هر سطح، یک مهارت است که با تمرین بدست می آید. در این ارائه نکات مهمی که باید در این فرایند مد نظر داشته باشیم، مطرح و بررسی می شوند. علاقمندان می توانند به مقاله زیر مراجعه نمایند:

Benos, D.J., K.L. Kirk, and J.E. Hall, How to Review a Paper. Advan Physiol Educ, 2003. 27(2): p. 47-52.

90/11/11در سالن آزادی

10

تاثیر پاپوش ها بر قسمت های مختلف بدن

دکتر بهنوش وثاقی قراملکی

پاپوش ها و از جمله کفش از ضروریات زندگی امروزه محسوب می شوند ولی در ابتداء انسان ها پابرهنه بودند و راستای ستون فقرات آنها نیز تابعی از حرکت بدون پاپوش پا بر روی سطوح مختلف بود ولی پس از ابداع کفش و تعیین پاشنه برای آن راستای ستون فقرات دستخوش تغییراتی شد. در این سخنرانی ضمن بررسی تاریخچه کفش تاثیر پاشنه کفش بر بخش های مختلف بدن مورد بررسی قرار می گیرد.

90/10/27در سالن آزادی

9

غربالگری اسکولیوز در مدارس

دکتر سعید فیاض

غربالگری اسکولیوز در مدارس یکی از موارد مورد بحث و اختلاف در زمینه ارتوپدی و فیزیوتراپی است. این امر در برخی کشورها بطور منظم و اجباری درتمامی مدارس در سنین 15-9 انجام میگیرد مثل ژاپن . یونان و بعضی ایالتهای آمریکا. ولی در بسیاری کشورها حتی در سطح قاره اروپا این روش بطور گسترده انجام نمی گیرد. هر دو گروه مستنداتی را برای برای اثبات روش روتین خود ارایه میکنند که به همراه تکنیکهای مورد استفاده در این جلسه ارایه خواهد شد.

90/10/20در سالن آزادی

8

کاربرد ابریشم در زیست پزشکی

دکتر صهبا مبینی

دانشگاه امیرکبیر

ابريشم، پروتئيني است كه توسط برخي از بندپايان از جمله عنكبوت ها و برخي از كرم هاي رسته پشيزبالان به صورت تار تنيده ميشود. كاربرد الياف ابريشم را از ديرباز در صنعت نساجي مي شناسيم حالآنكه پروتئين فيبري ابريشم با خواص مكانيكي بسيار مطلوب و ساختاري منحصر به فرد كاربردهاي نويني پيدا كرده است. تنوع فرآوري، زيست سازگاري، در دسترس بودن آن به شكل هاي گوناگون، امكان اعمال مهندسي ژنتيك بر روي گونه هاي مختلف، قابليت استريل كردن، شيمي سطح مناسب و تخريب پذيري كنترل شده، ابريشم را در كاربردهاي باليني، پزشكي، آرايشي-بهداشتي و غذايي به ماده اي بي نظير بدل كرده است.

90/10/13در سالن آزادی

7

نگاهی به جایگاه تحقیق کیفی در علوم توانبخشی

دکتر محمد کمالی

در سال های اخیر کاربرد تحقیق کیفی زمینه های گسترده تری را در علوم مختلف به خود اختصاص داده است. استفاده از این رویکرد در علوم پزشکی و وابسته بدان هر روز ابعاد تازه تری می یابد. علیرغم حوزه نسبتا غنی توانبخشی برای بکارگیری این رویکرد در پژوهش ها، متاسفانه پژوهش های اندکی از این شیوه بهره برده اند. به نظر می رسد نگاهی تازه به این رویکرد می تواند زمینه را برای گسترش آن در حیطه توانبخشی فراهم نماید.

90/10/6 در سالن آزادی-

ساعت 12-12

6

مقیاس دسی بل و مشکلات آماری آن

محمدرضا کیهانی

مقیاس دسی بل یک مقیاس آماری است که اسمی از آن در چهار مقیاس اندازه گیری متداول (اسمی، رتبه ای، فاصله ای و کسری یا نسبتی) برده نشده است. از ویژگیهای لگاریتم یکی تبدیل جمع به ضرب و دیگر منها به تقسیم است. لذا در آزمون های آماری مانند آزمون t باید به آن توجه شود.

90/9/29 در سالن آزادی

5

یادگیری در شبکه های عصبی مصنوعی (2)

دکتر زهرا جعفری

"هوش مصنوعي (Artificial Intelligence)" حوزه اي از علم كامپيوتر است كه بر ساخت ماشين هايي با رفتارهاي متضمن هوش انساني متمركز است. توانايي ساخت ماشين هاي هوشمند از ديرباز ذهن انسان را به خود مشغول داشته است و امروزه با ظهور كامپيوتر و سابقه بیش از 60 سال تحقيق در حيطه روش هاي برنامه ريزي هوش مصنوعي، آرزوي ساخت ماشين هاي هوشمند به واقعيت بدل شده است. در اين راستا، محققين نظام هاي هوشمندي را خلق كرده اند كه قادر به تقليد تفكر انسان، درك گفتار، شكست بزرگترين قهرمانان شطرنج جهان و بيشمار از كارهاي برجسته ديگري است كه پيش از اين غيرممكن به نظر مي رسيد. به طوري كه كافي است توجه شود كه چگونه از منطق AI در تجهيزات نظامي با فنآوري بالا استفاده شده، و اين كه چگونه در آينده نزديك، فنآوري هوش مصنوعي زندگي انسان ها را متاثر خواهد كرد. در این سخنرانی با ذکر مقدمه ای بر AI، شبکه های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks) معرفی شده و با ذکر مثال هایی، به شرح کاربردهای آنها پرداخته می شود.

90/9/22 در سالن آزادی

ساعت 12-13

4

یادگیری در شبکه های عصبی مصنوعی

دکتر زهرا جعفری

"هوش مصنوعي (Artificial Intelligence)" حوزه اي از علم كامپيوتر است كه بر ساخت ماشين هايي با رفتارهاي متضمن هوش انساني متمركز است. توانايي ساخت ماشين هاي هوشمند از ديرباز ذهن انسان را به خود مشغول داشته است و امروزه با ظهور كامپيوتر و سابقه بیش از 60 سال تحقيق در حيطه روش هاي برنامه ريزي هوش مصنوعي، آرزوي ساخت ماشين هاي هوشمند به واقعيت بدل شده است. در اين راستا، محققين نظام هاي هوشمندي را خلق كرده اند كه قادر به تقليد تفكر انسان، درك گفتار، شكست بزرگترين قهرمانان شطرنج جهان و بيشمار از كارهاي برجسته ديگري است كه پيش از اين غيرممكن به نظر مي رسيد. به طوري كه كافي است توجه شود كه چگونه از منطق AI در تجهيزات نظامي با فنآوري بالا استفاده شده، و اين كه چگونه در آينده نزديك، فنآوري هوش مصنوعي زندگي انسان ها را متاثر خواهد كرد. در این سخنرانی با ذکر مقدمه ای بر AI، شبکه های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks) معرفی شده و با ذکر مثال هایی، به شرح کاربردهای آنها پرداخته می شود.

90/9/8 در سالن آزادی

ساعت 12-13

3

خستگی عضلانی محیطی

دکتر بهنوش وثاقی قراملکی

ابتدا به اختصار به مبانی فیزیولوژیک خستگی پرداخته می شود، سپس نظریات و مقالات جدید در این خصوص بررسی می شوند.

90/9/1 در سالن آزادی

ساعت 12-13

2

ایزوکینتیک انقباضی با سرعت یکنواخت

دکتر علی اشرف جمشیدی

در این سخنرانی به تعریف انقباض سرعت ثابت، اهمیت بالینی و مزایای آن و همچنین معرفی اجمالی سیستم ایزوکینتیک پرداخته می شود.

90/8/10 در سالن آزادی- ساعت 12-13

1

مدلسازی دینامیک فعالیت و خستگی عضلانی

دکتر محمد علی سنجری

مدلسازی در علوم مختلف تعاریف گوناگون دارد. اهمیت مدلسازی و مزایای آن در تحقیقات بیومکانیک را در این سخنرانی بررسی خواهیم کرد.

90/8/3 در اتاق سمینار- ساعت 12-13

 نشانی: تهران - بلوار میرداماد - میدان مادر - خیابان شهید شاه نظری - خیابان مددکاران (نظام) - دانشکده علوم توانبخشی
تلفن:   22227124 داخلی های 261 و 198

کلیه مطالب این وب سایت متعلق به مرکز تحقیقات توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

 

Copyright ©   http://rrc.iums.ac.ir   All rights reserved.