بررسی شیوع دیابت و پیش- دیابت در بستگان درجه اول بیماران دیابتی (مطالعه پیشگیری از دیابت تهران)

 

شیوع دیابت در جهان به سطح اپیدمیک رسیده است. بطوریکه بر اساس آمار ارائه شده از طرف فدراسیون بین المللی دیابت، در سال 2011 حدود 366 میلیون نفراز افراد 79- 20 ساله در جهان دچار دیابت بوده و تخمین زده می شود که این تعداد تا سال 2030 به 522 میلیون نفر افزایش یابد. مطالعه انجام شده در سال 2011 توسط مرکز کنترل بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت حاکی از شیوع  11.37 %  ابتلا به دیابت در بین ایرانیان 70- 25 ساله می باشد که این میزان نسبت به سال 2005 میلادی35.1 % افزایش داشته است.

امروزه ثابت شده که افزایش قند خون در بیماران دیابتی می تواند به عوارض جدی منجر شده و اعضای مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. ابتلا به دیابت همچنین بار اقتصادی زیادی را هم بر سیستم بهداشتی درمانی و هم بر مبتلایان تحمیل می کند. این در حالیست که بخش عمده ای از ابتلا به دیابت نوع 2 قابل پیشگیری بوده و هزینه لازم جهت پیشگیری بمراتب کمتر از درمان دیابت و عوارض ناشی از آن می باشد.

مطالعات متعدد نشان میدهند که علاوه بر دیابت، افزایش قند خون حتی بمیزان کمتراز حد دیابت ( مرحله پیش دیابت)  نیز مستقیما با افزایش خطرات بیماری های قلبی - عروقی همراه است. علاوه بر این، مرحله پیش دیابت ناشی از اختلال تحمل گلوکز خود به عنوان  یک عامل مهم خطر ساز برای ابتلای به دیابت نوع 2 شناخته شده است. بطوریکه پیش بینی می شود که تا 70%  ازموارد ابتلا به افزایش قند خون پیش دیابتی، نهایتا منجر به دیابت شوند.

شواهد حاکی از ان است که عوامل ژنتیکی نقش مهمی را دراستعداد ابتلا به دیابت نوع 2 ایفا میکنند. ازاین رو یکی از گروههای پرخطر برای ابتلا به دیابت و پیش دیابت بستگان بیماران دیابتی می باشند. بدنبال روند افزایشی شیوع دیابت و چاقی در جهان، احتمال ابتلا به دیابت در بستگان بیماران دیابتی نیزافزایش می یابد. نظربه اینکه شناخت عوامل خطرساز و استعداد به دیابت در گروههای پرخطر می تواند نقشی موثر در پیشگیری از دیابت و عوارض ناشی از آن ایفا کند، تحقیقات متعددی در جهان برروی بررسی این عوامل در خویشاوندان درجه اول مبتلایان به دیابت متمرکز شده است. ولیکن در کشورما دراین رابطه مطالعات محدودی صورت گرفته است. از این رو پژوهشگران مرکز تحقیقات غدد دانشگاه  علوم پزشکی ایران بر آن شدند تا در طرحی تحقیقاتی به این امر مهم  بپردازند.

جهت همکاری با این طرح لازم است که ابتدا داوطلبان در یک جلسه حدودا 15 دقیقه ای مقدماتی  حضور یافته و از نظر شرایط شرکت در این مطالعه مورد بررسی قرار گیرند. از داوطلبان  واجد  شرایط دعوت  بعمل می یابد تا در صبح روز تعیین شده در محل انسیتو غدد و متابولیسم  ایران حاضر شده ، سپس ارزیابی های کلنیکی شامل اندازه گیری های تن سنجی ، فشارخون ، گرفتن نمونه خون  و پر کردن پرسشنامه های مربوطه انجام می شود. در این پژوهش از داوطلبان مجموعا دو نمونه خون یکی در وضعیت ناشتا و دیگری 2 ساعت پس از مصرف شربت گلوکزگرفته خواهد شد. همچنین اطلاعات تغذیه ای و فعالیت فیزیکی افراد شرکت کننده درمطالعه از از طریق پرسشنامه تکرر مصرف مواد غذائی بدست می آید . پس از پایان طرح و آنالیز نمونه ها تمامی اطلاعات  بدست آمده (از جمله نتایج ازمایشات خون و ادرار و آنالیز اطلاعات تغذیه ای پرسشنامه ها) بطور رایگان در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

لطفا در صورت تمایل به شرکت در این طرح، فرم ثبت نام زیر را تکمیل فرمائید. اطلاعات ثبت شده شما سپس توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و حداکثر یک هفته پس از ارسال پرسشنامه  با شما تماس گرفته خواهد شد.

لازم به یادآوری است که تمامی اطلاعات شما به طور محرمانه نگهداری شده و در صورت لزوم صرفا جهت انجام طرح های تحقیقاتی و بدون ذکر نام مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

فرم ثبت نام در مطالعه پیشگیری از دیابت تهران

 

 

 

 

 

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از میدان ولیعصر، خیابان فیروزه، پلاک 10، پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم

شماره تلفن:88945246                        شماره فکس: 88945173

پست الکترونیکی: iem@iums.ac.ir