بررسی وضعیت تیامین درافراد مبتلا به افزایش قند خون در حد پیش دیابت


 

شیوع دیابت در جهان به سطح اپیدمیک رسیده است. بطوری که بر اساس آخرین آمار ارائه شده از طرف سازمان جهانی بهداشت، درحال حاضر حدود 347 میلیون نفر در جهان دچار دیابت میباشند. امروزه ثابت شده که علاوه بردیابت، افزایش قند خون حتی به میزان کمتر از حد دیابت ( مرحله پیش دیابت)  نیز مستقیما  با افزایش خطرات بیماری های قلبی- عروقی همراه است. علاوه بر این، مرحله پیش دیابت ناشی از اختلال تحمل گلوکز خود به عنوان یک عامل مهم خطرساز برای ابتلای به دیابت نوع 2 شناخته شده است. بطوری که پیش بینی می شود که تا 70% از موارد ابتلا به افزایش قند خون پیش دیابتی، نهایتا منجر به دیابت شوند.

 تیامین (ویتامین ب1) یک ویتامین محلول در آب است که نقشی کلیدی در سوخت و ساز قند (گلوکز) در بدن ایفا می کند. یافته های اخیر نشان می دهند که بیماران دیابتی در معرض ابتلا به کمبود تیامین ناشی از افزایش دفع ادراری این ویتامین می باشند. از طرف دیگر دیده شده که مصرف مکمل های حاوی تیامین می تواند به کنترل قند خون کمک کرده و همچنین موجب بهبود برخی از عوارض دیابت شود. ولیکن علیرغم وجود این یافته ها تاکنون وضعیت تیامین افراد مبتلا به افزایش قند خون پیش دیابتی مورد مطالعه قرار نگرفته است. از این رو پژوهشگران مرکز تحقیقات غدد دانشگاه  علوم پزشکی ایران بر آن شدند تا در طرحی تحقیقاتی به این امر مهم  بپردازند.

با توجه به شیوع قابل ملاحظه و رو به افزایش دیابت در دهه های اخیر، نتایج این طرح میتواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به دیابت در افراد مبتلا به پیش دیابت ایفا کرده و همچنین در صنایع غذائی به عنوان زیربنای تحقیقاتی دیگرجهت تولید مواد غذائی فراسودمند ویژه بیماران مبتلا افزایش قند خون (دیابت و پیش دیابت) مورد استفاده قرار گیرد.

 جهت همکاری با این طرح لازم است که ابتدا داوطلبان در یک جلسه حدودا  15 دقیقه ای مقدماتی  حضور یافته و از نظر شرایط شرکت در این مطالعه مورد بررسی قرار گیرند. از داوطلبان  واجد  شرایط دعوت  بعمل می یابد تا در صبح روز تعیین شده در محل انسیتو غدد و متابولیسم  ایران حاضر شده ، سپس ارزیابی های کلنیکی شامل اندازه گیری های تن سنجی ، فشارخون ، گرفتن نمونه خون  و پر کردن پرسشنامه های مربوطه انجام می شود.

در این پژوهش از داوطلبان مجموعا دو نمونه خون یکی در وضعیت ناشتا و دیگری 2 ساعت پس از مصرف شربت گلوکزگرفته خواهد شد و پس از پایان طرح و آنالیز نمونه ها تمامی اطلاعات  بدست آمده (از جمله نتایج ازمایشات خون و ادرار و آنالیز اطلاعات تغذیه ای پرسشنامه ها) بطور رایگان در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

لطفا در صورت تمایل به شرکت در این طرح، فرم ثبت نام زیر را تکمیل فرمائید. اطلاعات ثبت شده شما سپس توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و حداکثر یک هفته پس از ارسال پرسشنامه  با شما تماس گرفته خواهد شد.

لازم به یادآوری است که تمامی اطلاعات شما به طور محرمانه نگهداری شده و در صورت لزوم صرفا جهت انجام طرح های تحقیقاتی و بدون ذکر نام مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

فرم ثبت نام در طرح تیامین

 

 

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از میدان ولیعصر، خیابان فیروزه، پلاک 10، پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم

شماره تلفن:88945246                        شماره فکس: 88945173

پست الکترونیکی: iem@iums.ac.ir