دانشگاه علوم پزشکی ایران معاونت آموزشی
چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦ Iran
صفحه اصلي > بازی سازی در آموزش پزشکی > بازی سازی در آموزش پزشکی 
بازی سازی در آموزش پزشکی

بازی سازی

 

 در آموزش پزشکی


استفاده از خصوصیت‌ها و تفکرات بازی گونه است در زمینه‌هایی که ماهیت بازی ندارند.

 مفهوم اولیه بازی سازی را می‌توان اینطور بیان کرد: استفاده کردن از انگیزاننده‌های طبیعی برای به حرکت درآوردن مخاطب. از آنجا که یکی از انگیزاننده‌های جذاب برای انسان تفریح و بازی است، این نقطه را می‌توان همان نقطه آغازین مفهوم بازی انگاری دانست. شایان ذکر است، در بعضی مقالات این واژه را "بازی گونه" نیز ترجمه نموده اند. اما در این نوشته ما از واژه "بازی سازی" استفاده می نماییم.


تعریفی رسمی

تعریف استاندارد و رسمی برای بازی سازی ارائه نشده و اغلب افراد فعال در این زمینه این مفهوم را با اندکی تفاوت بکار می‌برند، ولی در بین همه آنها تعریفی که بیشترین مقبولیت را داراست به معنای انگاشتن کار به بازی می‌باشد: "استفاده از خصوصیت‌ها و تفکرات بازی گونه، در زمینه‌هایی که ماهیت بازی ندارند."

مفهوم بازی سازی را می‌توان در بسیاری از زمینه‌های تجاری و محصولات، آموزشهای اجتماعی، پزشکی، درمان اختلالات فکر و ذهنی، درمان فراموشی و یا حتی آموزش‌های نظامی مشاهده کرد، و چیزی که در همه آنها مشترک می‌باشد سعی در بیشینه کردن یادگیری و درگیر ساختن کاربر با محصول (و یا مفهوم مورد نظر) است. در حقیقت، از بازی سازی می‌توان جهت ایجاد جذابیت در یادگیری، انجام فرایندهای تکراری و یا کارهای غیر جذاب برای مقاصد غیر بازی گونه استفاده نمود، و این خاصیت را می‌توان مهمترین دلیل فراگیری این زمینه جدید در عرصه‌های مختلف دانست.

بیشتر از ۷۰ درصد از لیست شرکتهای Forbes Global 2000 طرحی برای استفاده از بازی سازی برای اهداف بازاریابی و حفظ مشتری دارند.  بازی سازی همچنین به عنوان ابزاری برای ترغیب مشتری و دلگرم کردن رفتارهای مورد نیاز در بعضی از سایت‌ها نیز به کار می‌رود. به علاوه بازی سازی به سادگی برای افزایش ترغیب در سایتهایی که براساس سرویس‌های شبکه‌های اجتماعی ساخته شدند نیز به کار می‌رود.


اقدامات و عملکرد واحد بازی سازی

 دانشگاه علوم پزشکی ایران

 

ü      تشکیل کارگروه اصلی در سال 1395

ü      فراخوان و دعوت از اساتید، کارکنان و دانشجویان علاقمند به این حوزه

ü      برگزاری سه کارگاه آموزشی و مشورتی در خصوص بازی سازی

ü      شبکه سازی و ارتباط به منظور تبادل اطلاعات

ü      ایجاد سایت واحد بازی سازی در سامانه دانشگاه


واحد بازی سازی در آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران از علاقمندان(اعضای هیات علمی ، کارکنان و دانشجویان) به این حوزه دعوت بعمل می آورد.


اقدامات صورت گرفته
مطالب مفید

سایت هاي مرتبط
فیلم هاي مرتبط
عکس هاي مرتبط
کتب بازي سازي

آمار بازدیدکنندگان
آنلاین: 1
کل: 1087174
کاربردی
ارتباط با ما

آدرس الکترونیکی
آدرس مکانی

IUMS IS ACCREDITED BYASIC |SAWEB| SITE MAP @2015 ALL RIGHTS RESERVED|WWW.IUMS.AC.IR