صفحه اصلیدرمانگاههامطالب خواندنیانتقادات و پیشنهاداتتصاویرسوالات متداولعضویت در سایتارتباط با مؤسسهسایتهای مرتبطفرم فعال سازیEnglishبه وب سایت مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی،طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران خوش آمدید.
کتابخانه

مخزن کتابخانه جهت سهولت استفاده و دسترسی آسان مراجعين بصورت قفسه باز اداره می شود و حاوی منابع کم نظيری از کتب و منابع اطلاعاتی است و بيش از 400 عنوان کتاب خطی می باشد که اصل اين کتب از کتابخانه های کشور های نظير ترکيه، پاکستان و هندوستان و کتابخانه های داخلی از جمله کتابخانه مجلس شورای اسلامی،کتابخانه ملی و کتابخانه آستان قدس رضوی و.... امانت گرفته شده و سپس ميکرو فيلم آن تهيه و بصورت افست چاپ و منتشر شده و برای استفاده پژوهشگران و محققين به اکثر کتابخانه های علوم پزشکی کشور ارسال گرديده است.

مجموعه مخزن کتابخانه شامل کتابهای چاپی و افست به ترتيب 675 نسخه کتاب فارسی، 170 نسخه کتاب عربی،203 نسخه کتاب لاتين و 193 نسخه کتاب خطی افست شده می باشد .

از بخشهای ديگر کتابخانه می توان به واحد سمعی بصری اشاره نموده که مجموعه ای از سخنرانيها،‌کارگاهها و همايش هايی را که در زمينه های مرتبط با فعاليتهای مؤسسه چه در داخل مؤسسه و چه در خارج از مؤسسه برگزار گرديده است را فراهم نموده است.

در بخش مجلات کتابخانه 10 دست نوشته به زبانهای اردو، فارسی و عربی ، 50 عنوان نشريه به زبان فارسی و 42 عنوان نشريه به زبان لاتين در اين بخش وجود دارد.

لازم به ذکر است که خود مؤسسه نيز ويژه نامه ای دارد که تا کنون 2 نسخه از آن چاپ و منتشر شده است.

منابع کتابخانه موضوعاتی چون طب اسلامی،‌تاريخ پزشکی،‌گياه درمانی، گياهان دارويی، طب چينی،‌يونانی، طب سنتی ايران، اخلاق پزشکی، فلسفه و طب مکمل (جايگزين) را پوشش می دهد.

از سياستهای جديد کتابخانه می توان به امانت کتاب بصورت کامپيوتری به پژوهشگران، اعضاء هئيت علمی و اعضاء موسسه در خارج از موسسه اشاره نمود که باتوجه به کمياب و ارزشمند بودن بسياری از کتب، اين امر نيازمند سازوکاری اصولی می بود که به همت مسئولين مؤسسه اين امر صورت پذيرفته است. همچنين به علت قطور و سنگين بودن بسياری از کتب کتابخانه مخصوصاً کتب خطی و مشکل حمل و نقل آن کتابخانه مؤسسه جهت رفاه حال پژوهشگران محترم خدمات رفاهی از جمله چاپ، تکثير و پرينت را در داخل مؤسسه ارائه می نمايد، همچنين امکان استفاده از اينترنت برای دانشجويان و محققان وجود دارد. در پايان لازم است که اشاره شود که اين مؤسسه، الکترونيکی کردن 40 عنوان از کتب خطی خود را در دست اجرا قرار داده است.

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1909
 بازدید امروز : 31
 کل بازدید : 773768
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1