صفحه اصلیدرمانگاههامطالب خواندنیانتقادات و پیشنهاداتتصاویرسوالات متداولعضویت در سایتارتباط با مؤسسهسایتهای مرتبطفرم فعال سازیEnglishبه وب سایت مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی،طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران خوش آمدید.
مؤسسه در یک نگاه

معرفی:

مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل به عنوان اولين خاستگاه رسمی و قانونی طراحی، ساماندهی، تامین منابع علمی، آموزشی و پژوهشی طب سنتی کشور، فعالیت رسمی خود را از سال1380 تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي ايران آغاز نموده است. 

احياء ميراث عظيم و گرانقدر پزشكي دوران تمدن اسلامي در بنای تاريخی پیرنیا متعلق به ميرزا حسن‌خان مشيرالدوله، نخست‌وزير ايران در زمان قاجار شکل گرفت. این عمارت کهن در باغی به مساحت تقريبي 2500 متر مربع قرار دارد که پس از مرمت با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، با موافقت مقام معظم رهبری و به کوشش دکتر محمد مهدی اصفهانی به مؤسسه مطالعات تاريخ پزشكي، طب اسلامي و مكمل واگذار گرديد.اين بناي تاريخي در تاريخ 11/5/1376 به شماره 1899 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

موسسه در سال 1389 پس از ادغام دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران، تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت. در سال 1392 پس از انتزاع این دو دانشگاه، موسسه مجدداً تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به فعالیت آموزشی و پژوهشی خود و تربیت دانشجو ادامه داد.

در مردادماه سال 1394 پس از بازپس‌گیری ساختمان شماره 2 موسسه از دانشگاه علوم پزشکی تهران، کلیه فعالیت های آموزشی موسسه به ساختمان جدید در قالب دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران منتقل گردید.در حال حاضر با انتقال کلیه امور آموزشی به دانشکده، موسسه تنها در حوزه پژوهش فعالیت می‌کند.

مهمترین بخش های موسسه عبارتند از:

1.     کتابخانه و انتشارات:

از ویژگی‌های مهم این موسسه داشتن اولین کتابخانه مرجع طب سنتی در کشور می‌باشد. مخزن این کتابخانه حاوی بیش از 4000 کتاب شامل نسخ خطی افست شده و کتاب های تخصصي در موضوعات طب سنتی ایرانی، اخلاق پزشکی، طب مکمل و تاریخ پزشکی، طب اسلامی و گیاهان دارویی به زبان‌های انگلیسی، فارسي و عربي و اردو  به صورت قفسه باز می‌باشد.همچنین موسسه از سال 1382 با همكاري استاد ارجمند جناب آقای دکتر محمدمهدي اصفهانی در طرح احياء متون علمی طب سنتی ايران و اسلام، بیش از 2000 عنوان نسخ  قدیمی در زمینه طب سنتی- ایرانی- اسلامی را گردآوری، تکثیر و توزیع نموده است. تاكنون موسسه به حدود 100 مركز و دانشگاه بالغ بر  77000 جلد کتاب با موضوعات مختلف طب سنتي اهدا کرده است.

2.     آزمایشگاه

اولین آزمايشگاه تحقيقاتی- آموزشی داروسازی سنتی کشوردرسال 1386 جهت آموزش داروسازی سنتی و گیاهان دارویی به دانشجویان چهار دانشکده فعال در حوزه طب سنتی (دانشگاه ایران ، شاهد ، شهید بهشتی ، تهران) در این موسسه راه‌اندازی شد. تهيه و توليد فرآورده‌های گياهان دارويی و تعيين کيفيت و شناسایی ترکیبات آنها و استفاده از استانداردهای مناسب، در حوزه فعالیت‌های این آزمایشگاه می‌باشد.

 فعالیت‌ها:

عمده فعالیت‌های موسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل، از آغاز تاسیس تا کنون بدین شرح می‌باشند:

  • فعالیت گروه‌های آموزشی شامل: طب سنتی، تاریخ پزشکی و گیاهان دارویی و گروه‌های پژوهشی شامل: قلب و عروق، زنان و حکمت و فلسفه طبیعی
  • تربیت 42 متخصص طب سنتی در مقطع PHD از سال 1386تا کنون
  • تربیت 17 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد تاریخ علوم پزشکی از سال 1392 تاکنون
  • دريافت و بررسي بیش از 250 طرح پژوهشي و چاپ بیش از 120 عنوان مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی از سال 1383 تاكنون
  • برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های متعدد بازآموزی ویژه پزشکان و پیراپزشکان
  • انتشار فصلنامه "حفظ الصحه"

 تاریخچه تاسیس :

  • موافقت اصولی با تأسيس مؤسسه در جلسه 128 شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی 
 (16472 مورخ 12/12/78-دفتر وزير)

  • موافقت نهايی با تأسيس مؤسسه در جلسه 148 شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی
(14070 مورخ 26/9/80-دفتر وزير)‌

  • تصويب اساسنامه مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل
(1533/2/آ مورخ 26/12/80-معاونت آموزشی وزارت متبوع)‌

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2920
 بازدید امروز : 13
 کل بازدید : 773750
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7