صفحه اصلیدرمانگاههامطالب خواندنیانتقادات و پیشنهاداتتصاویرسوالات متداولعضویت در سایتارتباط با مؤسسهسایتهای مرتبطفرم فعال سازیEnglishبه وب سایت مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی،طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران خوش آمدید.
مدیر گروه

مدیر گروه : محمد رضا رجب نژاد

در سال روز ولادت با سعادت امام رئوف و حجت ولی خداوند بر جهانیان، علی ابن موسی الرضا (ع)، گروه تاریخ پزشکی مؤسسه در سال 1389 به مدیریت دکتر محمدرضا رجب نژاد تشکیل یافت.

زندگی انسان از ابتدای آفرینش، با درد و رنج و اوهام و خیال درآمیخته است. به همین دلیل در برابر بیماریها و زدودن آن از خود، تلاشها کرده است. گرچه تاریخ دقیق پیدایش طب و نخستین طبیب به درستی روشن نیست و طب به تمدن ها و ملت های مختلف استناد داده شده است، اما همه اندیشمندان معترضند که ایران همواره مهد علم و دانش از جهت طب بوده است. ایران پیش از اسلام و پس از ظهور اسلام، نقطه تلاقی طب یونان و هند می باشد. در جندی شاپور آن روزگار، همه نوع پیشرفت را می توان مشاهده کرد.

طب ایران نه تقلید کننده صرف از سایر تمدن ها بود و نه استمرار دهنده و ادامه دهنده راه آنان، بلکه ترکیب کننده و تکمیل دهنده همه طب ها را در تاریخ طب سنتی ایران اسلامی می توان مشاهده کرد.بحث و بررسی در تاریخ پزشکی ایران، در حقیقت احیای میراث تمدن باشکوه طبی است که گذشتگان و آیندگان به آن نیازمند هستند.

گروه تاریخ پزشکی مؤسسه با درک این واقعیت مهم در کنار سایر گروه ها و مراکز علمی ایران اسلامی که در موضوع یاد شده، به فعالیت مشغولند، تاسیس گردید. این موضوع به قدری از جایگاه رفیع برخوردار بود که مؤسسان اندیشمند مؤسسه، عنوان تاریخ پزشکی را در نام مؤسسه گنجاندند. 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1792
 بازدید امروز : 7
 کل بازدید : 773582
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1