دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ Iran
صفحه اصلي > آشنایی با مرکز > رسالت و اهداف 
سامانه مدیریت آموزشی (سما)
سامانه ثبت نام اینترنتی
سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی
سامانه ثبت نام آزمون ها
سامانه عملکرد آکادمیک سعاد
سامانه مجازی دانش آموختگان
سامانه درخواست انتقالی
سامانه درخواست میهمانی
سامانه رشد و بالندگی اعضای هیات علمی
سامانه تشویق مقالات
سامانه پژوهش یار
سامانه ثبت نام نیروهای طرحی
بایگانی تصویری
اتوماسیون اداری

دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وب دا
بسته های تحول نظام سلامت
برنامه عملیات مراکز
دسترسی به منابع الکترونیک
جشنواره شهید مطهری
جشنواره دکتر وثوق
گروه آموزش پزشکی
مرکز تحقیقات آموزش پزشکی
مرکز مطالعات وزارت بهداشت
مرکز سنجش آموزش پزشکی
سازمان سنجش
دبیرخانه شورای آموزش پزشکی
 
بازديدکنندگان اين صفحه :  2392
بازديدکنندگان امروز :  4
کل بازديدکنندگان :  191363
بازديدکنندگان آنلاين :  1
زمان بارگزاري صفحه :0.5040    ثانیه
       رسالت و اهداف
 
مقدمه
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی بخشی از معاونت آموزشی دانشگاه محسوب می گردد. این مديريت فعاليت  خود را در راستاي رسالت و مأموريت دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ايران و در چارچوب برنامه راهبردي معاونت آموزشي دانشگاه انجام مي دهد.
تاريخچه فعاليت اين مركز به سال 1370 باز مي‌گردد. نخستين كارگاه آموزش پزشكي در سال 1370 در دربندسر و به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي ايران برگزار گرديد. موضوع اصلي اين كارگاه، مديريت آموزشي و برنامه‌ريزي براي ارتقا و پيشبرد اهداف آموزشي در گروه‌هاي مختلف دانشكده‌هاي وابسته بود. اين كارگاه مقدمه‌اي شد براي اين‌كه در دانشگاه علوم پزشكي ايران دفتري به نام دفتر نظارت و ارزيابي راه‌اندازي شود. هسته اوليه مركز مطالعات و توسعه آموزش در دانشگاه‌، متشكل از خانم‌ها دكتر بيابانگردي، دكتر شجري، خانم شكرآبي، و آقايان، دكتر سلطاني، دكتر رضايي، دكتر فرتوك‌زاده و دكتر سلمان‌زاده بود كه با حمايت معاون آموزشي وقت (آقاي دكتر لطيفي) فعاليت‌ خود را به‌صورت رسمي آغاز كردند. اين مركز يك مركز همكاري مشاركتي محسوب مي‌شد و در ساختمان مركزي دانشگاه ايران مستقر بود. نخستين فعاليت‌هاي اين مركز برگزاري كارگاه‌ها مختلف آموزشي براي اساتيد درون‌ دانشگاه و سپس براي ساير دانشگاه‌ها بود. هدف اين دفتر ارتقاي كيفيت آموزش مبتني بر مباني نظري آموزش بود. به منظور نيل به اين هدف، اين دفتر فعاليت هاي چندي را انجام مي داد. مبناي اصلي اين فعاليت‌ها غني‌سازي آموزش و ارائه مشاوره‌هاي آموزشي بود. بين سال‌هاي 71 تا 73، اين مركز، در زمره نخستين مراكز توسعه آموزشي بود كه تمامي اعضاي هيئت علمي خود را در كارگاه‌هاي مقدماتي آموزش پزشكي با مفاهيم پايه در اين حوزه آشنا كرد. در سال 1373 با پيشنهاد اين مركز و پذيرش وزارت متبوع، اولين همايش كشوري آموزش پزشكي به‌منظور آشنا ساختن مسئولين دانشگاه‌ها با علم آموزش پزشكي برگزار گرديد. پس از آن نيز قسمت عمده فعاليت‌هاي اين مركز تا سال 1380 معطوف به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي براي ساير دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور بود. بين سال‌هاي 1375 تا كنون، اعضاي هيئت علمي اين مركز علاوه بر اين‌كه به‌عنوان يكي از مراكز مجاز تربيت نيروي انساني براي ساير دانشگاه‌ها در قالب دوره‌هاي كارشناسي ارشد آموزش پزشكي به فعاليت مشغول بودند، در برنامه‌هاي كشوري نيز نقش ارزنده‌اي ايفا نمودند. از جمله در تدوين برنامه رتبه‌بندي دانشكده‌هاي پزشكي در سراسر كشور و تدوين چارچوب بازنگري برنامه‌هاي درسي در وزارت بهداشت، به‌طوري‌كه هم‌اكنون كليه برنامه‌هاي درسي در مقاطع مختلف در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي با استفاده از چك‌ليست‌هاي چارچوب مذكور مورد بازنگري قرار مي‌گيرد.
هم‌اكنون اين مركز به ارائه خدمات چندي در حوزه توسعه و آموزش علوم پزشكي مي‌پردازد. انتشار كتب علمي در اين زمينه و ارائه خدمات مشاوره‌اي به‌ديگر دانشگاه‌ها از جمله فعاليت‌هاي اين مركز مي‌باشد. انجام فعاليت‌هاي مربوط به برنامه‌هاي آموزش مداوم به‌ صورت حضوري و غيرحضوري ونيز همكاري در آموزش دانشجويان دوره كارشناسي ارشد و دكتراي آموزش پزشكي از ديگر فعاليت‌هاي اين مركز است.
دفتر مطالعات و توسعه آموزش پزشكي دانشگاه به‌عنوان بازوي اجرايي و مركز تفكر براي اخذ تصميمات در زمينه برنامه‌هاي آموزشي دانشگاه نيز انجام وظيفه مي‌كند. به‌اين ترتيب، اين دفتر هم‌زمان يك مركز آكادميك علمي و يك مركز خدمات آموزشي مي‌باشد و در جهت پشتيباني از تصميمات و برنامه‌هاي آموزشي دانشگاه نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌كند.

رسالت
مديريت مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي ساختاري است از مجموعه معاونت آموزشي كه در راستاي رسالت آموزشي دانشگاه و با توجه به ارزش‌‌هاي حاكم بر جامعه و ارتقاي سطح سلامت، هدايت فرايند آموزشي دانشگاه را به‌عهده دارد و با بسترسازي مناسب درون دانشگاه ضمن ارتقاي توانمندي دانشجويان، اساتيد و كاركنان با انجام برنامه‌ريزي، آموزش مداوم، ارزشيابي، پژوهش و بازنگري برنامه‌هاي آموزشي، زمينه لازم را براي توليد و توسعه علم فراهم مي‌سازد. اين مركز به‌منزله بازوي اجرايي مركز تحقيقات آموزش پزشكي دانشگاه انجام وظيفه خواهد كرد.

دورنما
مديريت مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي در راستاي دورنماي دانشگاه درجهت كسب جايگاهي برتر در حيطه‌هاي آموزشي در سطح ملي و بين‌المللي، پيوند خود را با مراكز علمي و مطالعاتي بين‌المللي برقرار نمود و بهره‌برداري از نتايج پژوهش‌هاي كاربردي در زمينه آموزش علوم پزشكي در سطح ملي و بين‌المللي به‌عنوان يكي از مراكز همكاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي در زمينه آموزش پزشكي مطرح گردد. در اين راه از ظرفيت‌هاي مركز تحقيقات آموزش پزشكي نيز استفاده خواهد نمود.

اهداف مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي
دانشگاه‌هاي علوم پزشكي غالباً با مشكلات عمده زير در تربيت نيروي انساني مواجه مي‌باشند. مهم‌ترين اين مشكلات عبارتند از:
1) كمبود مدرسين توانمند و واجد شرايط در همه مقاطع و رسته‌هاي تحصيلي
2) كمبود امكانات آموزشي و كمك‌ آموزشي در ارتباط با برنامه‌هاي مختلف آموزشي
3) عدم برخورداري از برنامه‌هاي آموزشي و طرح درس مدون در انطباق با نيازمندي‌هاي جامعه به‌گونه‌اي كه فارغ‌التحصيلان غالباً قادر به انجام وظايف حرفه‌اي، درمان و پيشگيري از بيماري‌هاي شايع جامعه خود نيستند.
4) عدم هماهنگي بين گيرندگان خدمات (جامعه) و ارائه‌ دهندگان خدمات (فارغ‌التحصيلان و مدرسين و مربيان دانشگاه‌ها مراكز توسعه آموزش بايد بتوانند پل ارتباط ميان مراكز تربيت نيروي انساني و ارائه خدمات در جامعه را برقرار كنند و شكاف موجود بين اين‌دو را مرتفع سازند.
با توجه به آنچه گفته شد، اهداف و وظايف مديريت توسعه و آموزش علوم پزشكي به‌شرح زير مي‌باشد:
1) برنامه‌ريزي درسي
2) تربيت مدرسين
3) ارزشيابي
4) تحقيق
5) آموزش مداوم
6) تربيت دانشجويان آموزش علوم پزشكي

ساختار مديريت توسعه و آموزش علوم پزشكي

مديريت توسعه و آموزش علوم پزشكي در حال حاضر، داراي واحدهاي ارزشيابي، برنامه‌ريزي آموزش، پژوهش در آموزش، رسانه و انتشارات، رشد و بالندگي اعضای هیئت علمی، و آموزش پاسخگو است. همچنين دفاتر توسعه آموزش دانشکده ها، بیمارستانها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اين مديريت همكاري دارند. این دفاتر در دانشكده هاي پزشكي، پرستاري و مامايي، علوم توانبخشي، پيراپزشكي، دانشکده بهداشت روان و علوم رفتاری، غدد درونريز و متابوليسم، مديريت و اطلاع‌رساني، مستقر هستند. شایان ذکر است که گروه آموزش پزشكي كه در دو مقطع كارشناسي ارشد و دكترا به تربيت نيروي متخصص در حوزه آموزش علوم پزشكي مي‌پردازد نيز در ارتباط نزديك با اين مديريت فعاليت دارد.
IUMS IS ACCREDITED BYASIC |SAWEB| SITE MAP @2015 ALL RIGHTS RESERVED|WWW.IUMS.AC.IR