دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧ Iran
صفحه اصلي > آشنایی با مرکز > پیشینه 
سامانه مدیریت آموزشی (سما)
سامانه ثبت نام اینترنتی
سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی
سامانه ثبت نام آزمون ها
سامانه عملکرد آکادمیک سعاد
سامانه مجازی دانش آموختگان
سامانه درخواست انتقالی
سامانه درخواست میهمانی
سامانه رشد و بالندگی اعضای هیات علمی
سامانه تشویق مقالات
سامانه پژوهش یار
سامانه ثبت نام نیروهای طرحی
بایگانی تصویری
اتوماسیون اداری

دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وب دا
بسته های تحول نظام سلامت
برنامه عملیات مراکز
دسترسی به منابع الکترونیک
جشنواره شهید مطهری
جشنواره دکتر وثوق
گروه آموزش پزشکی
مرکز تحقیقات آموزش پزشکی
مرکز مطالعات وزارت بهداشت
مرکز سنجش آموزش پزشکی
سازمان سنجش
دبیرخانه شورای آموزش پزشکی
 
بازديدکنندگان اين صفحه :  1544
بازديدکنندگان امروز :  9
کل بازديدکنندگان :  189153
بازديدکنندگان آنلاين :  1
زمان بارگزاري صفحه :0.5550    ثانیه
       پیشینه
پیشینه آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

با احترام به یاد و نام دکتر حمیدرضا رضایی
بنیانگذار و الهام بخش آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

سال 1370 است و چند سالی بیشتر از ادغام دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های منطقه ای بهداری نگذشته است. دانشکده های پزشکی و پرستاری دانشگاه درحال سازماندهی و برنامه ریزی برای افزایش توان علمی خود هستند. دانشگاه در مقایسه با دو دانشگاه دیگر مستقر در تهران قدمتی ندارد و برای رسیدن به جایگاه مطلوب و شایسته باید تلاش کند. معاون آموزشی وقت نیز مانند دیگر معاونت های دانشگاه بدنبال راهکار هایی برای بهبود کیفیت حوزه تحت سرپرستی خود یعنی آموزش است و معتقد است که در این راه می بایست طرحی نو در انداخت. هسته اولیه این طرح در معاونت در حال شکل گرفتن بود اما، مهلتی بایست تا خون، شیر شد.

اداره ارزشیابی و رسیدگی به شکایات تبدیل به مکانی برای تشکیل دفتر آموزش پزشکی شد. در همان زمان اتفاق دیگری رخ داد که منشا تحول در دانشگاه های کشور شد.
این رخداد، پیگیری نشست آلماآتا در ادینبورو اسکاتلند بود که در آن کارشناسان سازمان بهداشت جهانی توصیه هایی برای آموزش پزشکی و تغییر در نگرش به آن داشتند.
اعلامیه ادینبورو که درآغاز پیام آور تغییر در آموزش با شعار سلامت برای همه تا سال 2000 بود، برای اعضای هیات علمی منبع الهامی بود که فعالیت های دفتر آموزش پزشکی را هدفمند کند. جمعی از استادان، دوره های آموزش پزشکی را طی کرده بودند بنابراین کار آغاز شد و در این راه وجود شادروان دکتر رضایی بس گرانبها و کارساز بود.هدف، آشنایی همگی اعضای هیات علمی دانشگاه با اصول آموزش پزشکی بود؛ پس کارگاه های آموزشی برای آنها تدارک دیده شد.سالهای 71تا 73 از جمله پر کارترین سال های برگزاری کارگاه های آموزش پزشکی در تاریخ دانشگاه علوم پزشکی ایران بود.
در سال 73 مهمترین رویداد آموزش پزشکی در کشور شکل گرفت. فکر اولیه معرفی آموزش پزشکی به مسئولین و مدیران دانشگاهی کشور در میان تنی چند از استادان روییدن گرفت و این ایده مورد اقبال مدیران وقت وزارت بهداشت واقع شد. جلسات بیشماری برگزار شد. آن زمان تعداد افراد آشنا با علم آموزش پزشکی انگشت شمار بود. بدین ترتیب نسیم اولین همایش آموزش پزشکی کشور وزیدن گرفت.
سال های 75 تا 80 شاهدی بر بلوغ مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه بود دوره های آموزشی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، شرکت در برنامه ریزیهای آموزشی درسطح ملی، تدوین ضوابط و چارچوبهای آموزشی، برگزاری کارگاه های آموزشی در سایر دانشگاههای کشور حاصل این سالها بود.
با تمام فراز و نشیبهایی که مرکز مطالعات و توسعه آموزش در دانشگاه شاهد آن بوده و علیرغم بی مهری هایی که در برهه ای از زمان ما را سخت میآزرد اما هیچ گاه درشتیهای راه، ذره ای از عشق و علاقه افرادی که هسته اولیه آموزش پزشکی را در دانشگاه تشکیل داده بودند نکاسته است. وه که نگاه کردن به گذشته چه شیرین و لذت بخش است و از آن بیشتر دیدن یارانی که سالها در کنارت بوده اند و مویی سپید کرده اند اما به مجرد آنکه از آموزش سخن به میان می آوری چشمانشان برق میزند و چنان از کار و برنامه می گویند که گویی تشنه گانی به آب رسیده هستند.
به نیکی یاد میکنیم از روسا و معاونین آموزشی که گام هایی هرچند کوچک برای در اهتزاز در آوردن پرچم آموزش دانشگاه برداشته اند.امیدواریم که نسل جوان استادان این دانشگاه با خواندن این سطور هیچگاه مشعل فروزان علم و آموزش را از کف نیانداخته، لذت معلمی را با متاع دنیوی معاوضه ننمایند.


دکتر مرضیه مولوی نجومی
مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه علوم پزشکی ایران
IUMS IS ACCREDITED BYASIC |SAWEB| SITE MAP @2015 ALL RIGHTS RESERVED|WWW.IUMS.AC.IR