اوقات شرعی

 

آشنایی با شهرستان قدس

 

در اردیبهشت 1388 هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور با ایجاد شهرستان قدس به مرکزیت شهر  قدس که  با ساختـار تقسیماتی بخش مرکزی شامل دهستان های هفت جوی ، دانش و زرنان  با درجه تراکمی زیاد ، در کیلومتر 20 بزرگراه فتح قرار گرفته است موافقت کرد.شهرستان قدس با مساحت 114 کیلومتر مربع مجاور با شهرستان های کرج و شهریار در غرب استان تهران قرار گرفته است بطوریکه از شرق و شمال شرقی به شهر تهران، از غرب و جنوب غربی به شهرستان شهریار و از شمال و شمال و شمال غربی به شهرستان کرج محدود می شود .

شهرستان قدس با وجود وسعت کم یکی از متراکم ترین و انبوه ترین مراکز استقراری  جمعیتی استان تهران و با اراضی مساعد زراعی و شیبی ملایم رو به نواحی جنوبی قراردارد. یکی از ویژگی های بارز این شهرستان را باید معادن استخراج شن و ماسه ، بر جای مانده از آبرفتهای رود کرج  ،  بخصوص در نیمه غربی دانست . امروزه در این محدوده چندین مجتمع  و شرکت صنعتی به فعالیت مشغولند . چنین پدیده ای در اوضاع  جوی شهرستان قدس نیز تأثیر گذاشته است به طوری که امروزه در غالب اوقات شاهد هوای غبار آلود در آن هستیم .

شهرستـان  قــدس در کوهپـایه های جنوبی البرز و مشرف به دشت شهـریار  از بارندگی متوسط  در حد شهر تهران 250 میلی لیتر در سال برخوردار بوده و شهرستانی مسطح بوده و از مواهب طبیعی چون جنگل، رودخانه، دریاچه و .....  محروم بوده و  منابع  آبی آن بیشتر از چاه های عمیق و  انتقال آب توسط خطـوط  لـوله از سایر حوزه ها و شهرستانها تأمین می گردد و به دلیل شرایط ذیل دارای موقعیت جغرافیایی حساسی می باشد:

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 756 | بازدید امروز : 104 | کل بازدید : 251386 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.8331