شبکه بهداشت و درمان شهریار
نظرسنجی
کیفیت مطالب مندرج در این بخش

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1081
 بازدید امروز : 291
 کل بازدید : 695107
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.4451
اهداف برنامه های واحد

اهداف برنامه های واحد

اهداف كلي :

  • كاهش مرگ و مير مادران باردار
  • كاهش مرگ و مير كودكان زير 5 سال
  • ارتقاء سطح سلامت كودكان زير 8 سال
  • ارتقاء كيفيت زندگي ميانسالان
  • ارتقاء كيفيت زندگي سالمندان
  • بهبود وضعيت سلامت باروری
  • افزايش تغذيه انحصاري با شير مادر در 6 ماه اول زندگي و تداوم شير مادر همراه غذاهاي كمكي تا پايان 2 سالگي

 هدف بهداشت خانواده تامين، حفظ و ارتقاء سطح سلامت خانواده از طريق ارائه خدمات بهداشتي به گروه آسيب پذير جامعه (زنان در گروه سني 49-10 ساله - كودكان زير 8 سال و سالمندان) ‌مي باشد.

 

هدف برنامه مراقبتهاي ادغام يافته سلامت مادران:

افزايش پوشش مراقبتهاي ادغام يافته سلامت مادران وبهبود کيفيت ارائه خدمات دوران بارداري وپس از زايمان جهت كاهش مرگ و عوارض ناشي از بارداري و زايمان در مادر تا 6 هفته پس از زايمان و كاهش مرگ پري ناتال در جنين و نوزاد

 

هدف برنامه مراقبتهاي ادغام يافته ناخوشيهاي اطفال(IMCI):

کاهش ابتلا و مرگ و مير کودکان زير 5 سال در اثر بيماريهاي شايع دوران کودکي

دراين برنامه ارزيابي و طبقه بندي ، درمان ، پيگيري و مشاوره كودكان بيمار در دو گروه سني 7 روزه تا 2 ماهه و 2 ماهه تا 5 ساله بر اساس اطلاعات مندرج در دو بوكلت چارت ويژه پزشك و غير پزشك انجام مي گيرد.

 

هدف برنامه ترويج تغذيه با شير مادر:

تغذيه انحصاري با شير مادر در 6 ماه اول زندگي و تداوم شير مادر همراه با غذاي کمکي تا پايان 2 سالگي است.و در موارد معدودي که شيرخواران به دلايلي از شير مادر محروم ميشوند تغذيه مصنوعي توصيه ميشود.

 

هدف برنامه مراقبتهاي ادغام يافته کودک سالم(WCC):

اين برنامه به دنبال يافتن راهي براي جدا کردن کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم يا مستعد به بيماري است که هنوز نشانه هاي بيماري در آنها مستقر نشده است .در حقيقت هدف اين برنامه طراحي نظام غربالگري استاندارد مراقبت کودکان صفر تا هشت سال و اجراي آن ميباشد.

بدين لحاظ دو مجموعه به صورت بوكلت چارت ويژه پزشك و غير پزشك تحت عنوان مراقبت كودك سالم كمتر از 8 سال به منظور پيشگيري از بيماري با استفاده از نشانه هاي باليني تهيه شده است كه هر كودك در گروه سني زير8سال از نظر وضعيت عمومي ، وزن ، قد ، دور سر ، تغذيه ، بينايي ، تكامل ، واكسيناسيون ، مكملهاي دارويي و رابطه متقابل والدين و كودك ارزيابي و طبقه بندي مي شود سپس مشاوره هاي لازم در زمينه هاي خاص و حوادث و سوانح انجام گرديده و در صورت نياز زمان پيگيري نيز مشخص مي گردد . زمان اجراي اين برنامه آغاز سال 84 مي باشد .

 

هدف برنامه نظام مراقبت مرگ کودکان 1-59 ماهه :

کاهش ميزان مرگ کودک از طريق شناسايي وپيشگيري از عوامل قابل اجتناب درمرگ

تشكيل كميته بررسي علل مرگ و مير1-59 ماهه

جمع آوري و تجزيه و تحليل اطلاعات مربوط به مرگ وميروارسال به سايت

برگزاري كارگاههاي آموزشي

 

هدف برنامه بهبودشيوه زندگي سالم دردوره سالمندي :

آموزش  استاندارد سالمندان در زمینه شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی ( 60 سال به بالا)  می باشد.

 

هدف برنامه سلامت میانسالان :

ارتقاء سطح آگاهي زنان در خصوص سرطان های شایع زنان

 توجه به سلامت دختران و زنان نقش مهمي در توسعه اقتصادي و اجتماعي دارد براي حفظ و افزايش سلامتي زنان در جامعه توجه به بالا بردن سطح دانش و آگاهي بهداشتي آنها ضروري است، زيرا تاثير مستقيمي بر ميزان كيفيت زندگي آنان خواهد داشت كه اين امر در پرورش فرزندان آينده نيز تاثير مثبتي دارد.

امروزه سرطانها يكي از علل عمده مرگ و مير جوامع بشري است يك دهم از كل مرگ و ميرهاي جهان به علت سرطانها است.

در بين سرطانهاي شايع زنان كه شيوع، شدت، بدخيمي، عوارض، ناهنجاريها و امكان مداخله آنها را ايجاب مي‌كند تا در مورد تشخيص زودرس و درمان آن اقدامهايي صورت گيرد مي‌توان به سرطان پستان و گردن رحم اشاره كرد. 

برنامه هاي در حال اجرا جهت رسيدن به سلامت ميانسالان بدين شرح است.

اجرای برنامه کشوری سلامت بانوان ایران 59-30 ساله (سبا)  که در مرکز بهداشتی درمانی فردوسیه به صورت پایلوت در حال اجرا است.


برنامه سرطانهای شایع زنان شامل پاپ اسمیر (با گروه هدف 65-20 سال) و سرطان پستان (با گروه هدف بانوان 20 سال به بالا برای افزایش آگاهی نسبت به خودآزمایی پستان و گروه هدف 30 سال به بالا جهت افزایش پوشش معاینات پستان)