تقویم
تاریخچه
 

بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر(ع)

بیمارستان حضرت علی اصغر (ع)که ساختمان آن بوسیله نیکوکاری بنام مهندس کامرانی در زمینی بمساحت 5130 مترمربع و زیر بنای 8500 متر مربع احداث شد و توسط بنیاد نیکوکاری در سال 1343 با نام بیمارستان شهر آزاد راه اندازی گردید. در آن سالها با مدیریت سرکار نیّره شیوا که مدیری توانمند بود اداره و با جذب نیکوکاران ، هزینه های آن تأمین می گردید . با جذب پزشکانی فرهیخته همچون دکتر احمد مشعوف فوق تخصص نفرولوژی کودکان، دکتر شکر الله یوسفی پاتولوژیست، دکتر عباس خالصی جراح کودکان، دکتر هادی سماعی فوق تخصص نوزادان و دکتر پروانۀ وثوق متخصص خون و انکولوژی کودکان در زمان کوتاه رشد علمی قابل توجهی پیدا کرد.

از سال 1351 با پذیرش دستیار کودکان ، این مراکز بعنوان یکی از مرکز تربیت متخصصین کودکان شناخته شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، بیمارستان ابتداء به صمد بهرنگی و پس از مدتی به حضرت علی اصغر(ع) تغییر نام داد و تحت پوشش سازمان منطقه ای بهداری استان تهران بصورت یک بیمارستان دولتی فعالیت خود را ادامه داد. در این سالها بیمارستان توسط دکتر شکر الله یوسفی و سپس دکتر امان الله احسانی متخصص کودکان اداره شد. در سال 1365 با تشکیل دانشگاههای علوم پزشکی، این مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار گرفت. از این تاریخ دانشجویان پزشکی و انترنها، برای سپری نمودن دوره های آموزشی مربوطه به این مرکز اعزام شدند. در سال 1371 با بازنشسته شدن دکتر احسانی، دکتر محمد یاریگرروش ریاست بیمارستان را بعهده گرفتند. با شروع مدیریت ایشان رشته های فوق تخصصی نوزادان، جراحی کودکان، خون و انکولوژی کودکان، غدد کودکان و نفرولوزی کودکان نیز بصورت بخشهای آموزشی درآمد و با تربیت دستیاران فوق تخصصی در این رشته ها، کمک اساسی به استانهای مختلف کشور شد، بنحوی که در حال حاضر در اغلب استان های کشور، فارغ التحصیلان این مرکز ، بعنوان متخصص و یا فوق تخصص، مشغول خدمت و انجام وظایف آموزشی ، بهداشتی و درمانی هستند.

در سال 1375 با انتقال محل کار دکتر یاریگر روش به بیمارستان فیروزگر جهت راه اندازی بخش نوزادان آن مرکز، دکتر شهربانو نخعی ریاست بیمارستان را بعهده گرفت. در دوران ایشان بخشهای گوارش کودکان، اعصاب کودکان، دندانپزشکی کودکان و دیالیز به بخشهای موجود اضافه شد.

تاسیس خوابگاه وسیع دستیاران و انترنها از اقدامات این دوران بود و در تاریخ 1/4/1383 با مسافرت دکتر نخعی به خارج از کشور دکتر سید جواد نصیری فوق تخصص جراحی کودکان، ریاست بیمارستان را بعهده گرفتند. در دوران ایشان بخشهائی همچون PICU، اورژانس، روانپزشکی، توانبخشی ، فیزیوتراپی و کلینیک های پوست و ارتوپدی و توسعه NICU و همچنین توسعه ساختمانی بیمارستان و درمانگاههای تخصصی و بازسازی آزمایشگاه صورت گرفت. راه اندازی سیستم انفورماتیک بیمارستان نیز از جمله تحولات زمان مدیریت دکتر نصیری به شمار می آید. با تلاش اساتید بخشهای تخصصی و فوق تخصصی این مرکز همه ساله اغلب دارندگان امتیاز امتحان بورد از جمع فارغ التحصیلان مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر (ع) می باشند. هم اکنون این مرکز دارای 180 تخت ثابت بوده و در نظر است با ایجاد ساختمان جدید به توسعه خود ادامه دهد.

در حال حاضر ریاست بیمارستان برعهده خانم دکتر طلاچیان می باشد.

عنوان

                         

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6272
 بازدید امروز : 4
 کل بازدید : 315726
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.9791