به سایت بیمارستان فیروزآبادی خوش آمدید
بخش مراقبت های داروییانتصاباتآرشیو اخبارفرم پیشنهاداتپيوندهاي مرتبطاتوماسيون اداري
توصيه هاي بعد از عمل جراحي لوزه

جراحي لوزه- آدنوتانسیلکتومی

جراحي براي برداشتن لوزه ها یکی از شايعترين اعمال جراحي كودكان است.لوزه ها قسمتي از بافت ايمني بدن هستند.  وجود لوزه ها از زمان تولد تا حدود شش ماهگي ضروري است . در مورد نقش لوزه ها تا سن بلوغ همچنان بحث است. بعد از بلوغ لوزه ها فاقد عملکرد هستند. در صورتیکه لوزه ها در هر سنی باعث مشکلات تنفسی یا عفونی برای بیمار شوند باید با بررسی و تشخیص پزشک متخصص تحت جراحی قرار گیرند.

برخورد عوامل ميكروبي ومحرك به سلولهاي ايمني موجود در لوزه باعث بزرگ شدن لوزه ها مي شود و بزرگي لوزه هاي كامي یا تانسیل ( كه از طريق دهان قابل رويت هستند ) و لوزه سوم یا آدنویید ( كه در خلف بيني واقع شده ) باعث مشكلات متعددي ميشود.

چه زمانی جراحی لوزه نیاز است؟

بزرگي لوزه ها باعث مي شود تنفس فرد دهاني شود يعني نتواند از بيني نفس بكشدو اين امر خود باعث خرخر شبانه و تنفس با دهان باز می شود. امکان تغيير حالت استخوان های صورتوجود دارد که به مجموعه این تغییرات صورت آدنوییدی می گویند. این تغییرات شامل چهره کشیده، بینی کشیده و باریکتر از حد طبیعی، سقف دهان با قوس زیاد، فک تحتانی پایین و عقب رفته و جفت نشدن دندانها می شود.  

هوا بجاي اينكه از بيني عبور كرده گرم و مرطوب و تميز شده و به حلق برسد، مستقيماً از دهان به حلق رسيده و باعث خشکی دهان، تخریب دندانها و تحريك مزمن گلو مي گردد.

بزرگي لوزه ها بخصوص لوزه سوم مي تواند باعث تجمع مايع در پشت پرده گوش شود كه اين امر مي تواند باعث عفونت هاي مكرر گوش مياني و احتمال مشکلات شنوایی برای بیمار گردد.

بزرگي لوزه ها مانع تغذيه مناسب كودك و همينطور اكسيژن رساني مي شود واين دو عامل خود باعث ميشوند كه رشد فيزيكي كودك با مشكل مواجه شود.

 گاهي اوقات لوزه ها مكرراً دچار عفونت چركي مي شوند كه البته در چنين حالتي ممكن است بدنبال عفونت هاي چركي مكرر اندازه لوزه ها حتي از حالت معمول هم كوچكتر شود اما جداي از اندازه آنها، چون بعنوان كانون عفونت عمل مي كنند مضر مي باشند و نیاز به جراحی دارند.

عفونت لوزه ها باعث تب شدید در بیماران می شود که می تواند در بیماران داری مشکل زمینه ای مانند تب و تشنج، تب روماتیسمی، دیابت و ... خطرناک باشد.

سیگار و آلودگی هوا یکی از عوامل تحریک کننده و باعث بزرگی لوزه ها می باشد که باید از تماس این کودکان با دود اجتناب شود.

در بزرگسالان نیز لوزه ها می توانند منشای بوی بد دهان، درد مداوم گلو و احساس جسم خارجی باشند و حتی این افراد نیز به جراحی برای برداشتن لوزه های دهانی نیاز پیدا می کنند.

   با توجه به موارد فوق مي بينيم لوزه هايي كه خود بايد باعث سلامتي ما باشند در موارد كمي باعث بروز مشكلات مي شوند و در چنين مواردي است كه پرشکان توصيه مي كنند بايد لوزه ها برداشته شوند.مطالعاتی که تابحال انجام شده نشان داده است که برداشتن لوزه ها در این موارد، ضرر خاصی را متوجه بیمار نمی کند و باعث بیماری دیگری نمی شود.

توصیه های بعد از عمل جراحی لوزه ها (آدنوتانسیلکتومی)

 1. بیمار بلافاصله بعد از عمل در پوزیشن لوزه قرار می گیرد یعنی تقریباَ بیمار به صورت دمر و سر به یک طرف قرار می گیرد. تا بدین ترتیب از یک طرف درناژ حلقی دهانی براحتی صورت گیرد و از طرف دیگر در صورت بروز خونریزی از آسپیراسیون جلوگیری شود.
 2. از گردن بند یخی می توان برای جلوگیری از خون ریزی و کاهش درد بیمار استفاده نمود.
 3. بيمارتا هوشیاری کامل بعد از عمل از خوردن و آشاميدن اجتناب نمايد.بیمار می تواند بعد از هوشیاری کامل فقط از نوشیدنیهای سرد مانند آبمیوه های شیرین ( آب سیب و آب آناناس) و بستنی ساده استفاده نماید.
 4. استفاده از آبمیوه های ترش و آب مرکبات مانند پرتقال توصیه نمی شود،آب میوه های قرمز به علت اشتباه شده با خونریزی بهتر است مصرف نشود، همچنین از خوردن کیوی و انجیر نیز بپرهیزد.
 5. رژيم غذايي از فردای عمل تا 7 روز بعد از عمل بايد هم نرم و هم سرد (فرنی، پوره، آش و سوپ، ژله و  ...) باشد، به عبارت ساده تر غذاهاي سفت يا داغ ممنوع است.بيمار بعد از عمل به دليل درد مختصري كه شايد هنگام بلع داشته باشد ممكن است كمتر غذا بخورد، لازم است بدانيد غذاخوردن باعث مي شود زخم سريعتر التيام پيدا كند، لذا بيمار را به غذا خوردن تشويق نماييد.
 6. بدلیل جلوگیری از خونریزی بهتر است بیمار تا دو هفته از خوردن غذاهای سفت و خشک، جامد و داغ اجتناب نماید.
 7. خونریزی بعد از عمل لوزه غیرمعمول است ولی می تواند تا دو هفته پس از عمل اتفاق بیفتد. در صورت خونریزی از دهان یا بینی، بیمار ابتدا آب سرد غرغره کند، در صورت ادامه خونریزی روشن به پرستار بخش اطلاع داده و به اورژانس مراجعه نماید.
 8. بيمار ممكن است روز دوم تا 5/38 درجه تب كند، اين امر طبيعي است و می توان از مسکن و تب بر استفاده نمود. یک علت واضح برای تب، کم مصرف کردن مایعات است پس حتما بیمار را به مصرف مایعات تشویق کنید.  
 9. بعد از عمل، ممكن است بيمار كمي گوش درد داشته باشد كه ناشي از حس دهي مشترك گوش وحلق است وارتباطي به خود گوش یا عفونت آن ندارد. مصرف سریعتر غذا به کاهش درد گوش کمک می کند.
 10. بیمار باید هفت تا ده روز را استراحت نماید و در این مدت از بازی کردن، فریاد زدن و ورزش کردن پرهیز کند. بعد از یک هفته می تواند به مدرسه برود.
 11. از مسافرت کردن در دو هفته اول بعد عمل باید اجتناب کرد.
 12. استحمام کردن اشکالی ندارد به شرطی که کوتاه باشد و در معرض بخار فراوان قرار نگیرد.
 13. از روز دوم به بعد در محل لوزه ها يك لایه سفید- خاكستري ايجاد ميشود که اين لایه خاكستري قسمتي از روند التيامي است و به تدریج طی دو هفته برطرف می شود. كساني كه به اين مسئله آگاه نباشند ممكن است به غلط آنرا چرك گلو بپندارند .
 14. بوي بد دهان تا چند روز بعد از عمل طبيعي است و بدليل چرك كردن محل عمل نيست.استفاده از قطره بینی می تواند جهت برطرف کردن آن و بهبودی سریعتر محل لوزه سوم مفید باشد.
 15. خرخر کردن بیمار ممکن است سریع برطرف نشود تا محل لوزه سوم التیام یابد.
 16. داروهای نسخه شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید و یک هفته بعد برای ویزیت به درمانگاه مراجعه نمایید.
 17. در صورت بروز خونریزی روشن، تب بالای 5/38 درجه، استفراغ و درد گردن به اورژانس مراجعه نمایید. 

 

نظرسنجی
اجرای طرح تحول نظام سلامت در مراکز درمانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 850
 بازدید امروز : 70
 کل بازدید : 700124
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.9801