به سایت بیمارستان فیروزآبادی خوش آمدید
بخش مراقبت های داروییانتصاباتآرشیو اخبارفرم پیشنهاداتپيوندهاي مرتبطاتوماسيون اداري
بيماري هاي آسم و آلرژي

دانستنيهاي بيماري هاي آسم و آلرژي

بیماری های آلرژیک (حساسیتی) امروزه تبدیل به یک مشکل فراگیر در اکثر کشورها شده است. در کشور ما نیز با توجه به تغییر سبک زندگی (خانه های کوچک، سپری کردن زمان های طولانی در فضاهای سربسته) تغییر عادات غذایی همراه با تغییرات آب و هوا و آلودگی شهرها شیوع بیماریهای آلرژیک به شدت افزایش یافته است.

برای آشنایی بیشتر با مقوله آلرژی بهتر است ابتدا با واژه آلرژن یا حساسیت زا و اینکه چه چیزهایی می تواند ایجاد حساسیت کند آشنا شویم.

واقعیت این است که هر ماده خارجی که وارد بدن می شود (راه های ورود: خوراکی، استنشاقی، تماس پوستی و تزریقی) می تواند در فرد مستعد ایجاد حساسیت کند.

سوال بعدی این است که تظاهرات و علایم آلرژی چی می باشد؟

برای ارائه پاسخ مناسب به این سوال بهتر است علایم را بر اساس ارگانهای درگیر علایم بالینی بررسی نماییم:

1- آلرژی های راههای هوایی فوقانی:

یکی از شایعترین بیماریهای آلرژیک حساسیت های چشم و بینی است. این افراد اغلب عنوان می کنند که همیشه سرماخورده هستند. عطسه، آبرزیش بینی، اشک ریزش، خارش چشم، بینی، حلق، گوش همراه با انسداد و کیپ شدن بینیف خر و پوف در هنگام خواب و تنفس از طریق دهان شایع ترین علایم این بیماری است. متاسفانه بعلت شباهت علایم حساسیت با عفونت، این افراد به اشتباه تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار می گیرندو علایم آن ها می تواند فصلی یا دائمی باشد و به شدت باعث اختلال در خواب شبانه و کیفیت کار روزانه می شود.

بیماری دیگر در این گروه، بزرگ شدن لوزه سوم (آدنوئید) و سینوزیت آلرژیک می باشد که این دو بیماری نیز علایم مشابه با عفونت دارد و بدلیل عدم آگاهی منجر به درمانهای آنتی بیوتیکی و حتی جراحی های متعدد می شود. پولیپ آلرژیک بینی نیز بیماری دیگری است که باعث انسداد بینی و از بین رفتن حس بویایی می شود.

2- آلرژی های راههای تنفسی تحتانی:

آلرژی عامل اصلی ایجاد آسم در 85 درصد کودکان و 75 درصد بالغین می باشد. شایعترین علائم آسم به صورت سرفه های مزمن، خس خس سینه و تنگی نفس حمله ای می باشد. شناسایی و رفع عامل آلرژی زا در بسیاری از موارد باعث فروکش کردن حملات و علایم آسم می شود.

3- آلرژی های پوستی

اگزمای آتوپیک (درماتیت آتوپیک) شایعترین بیماری آلرژی پوستی در کودکان است که به صورت ضایعات مزمن خارش دار و قرمز در پوست می باشد و رابطه تنگاتنگی با آلرژی های غذایی بویژه در کودکان دارد. از دیگر بیماریهای آلرژی پوستی می توان به کهیر و آنژیوادم حاد اشاره کرد.

4- آلرژی های غذایی

آلرژی های غذایی بویژه در کودکان بسیار شایع است. علایم آن به صورت استفراغ، اسهال، شکم درد، عدم تمایل به غذا خوردن و البته علایم پوستی به صورت کهیر، اگزما و خارش می باشد. در بسیاری از کودکان مبتلا به رفلاکس معده یا یبوست نیز وجود آلرژی غذایی باعث تشدید علایم زمینه ای می گردد.

5- آلرژی های دارویی

آلرژی های دارویی طیف وسیعی از علایم را ایجاد می کند که می تواند به صورت کهیر، خارش، ضایعات پوستی منتشر تا بیماری های سیستمیک و کشنده مانند حملات آنافیلاکس و واکنشهای مرگ آور باشد. شناسایی داروی ایجاد کننده حساسیت و سایر داروهای هم خانواده آن برای اجتناب از واکنش های مرگ آور حیاتی است.

6- آنافیلاکس

آنافیلاکس یک واکنش افزایش حساسیت ژنرالیزه و مرگ آور است و می تواند به علت حساسیت های غذایی، دارویی و نیش حشرات باشد.

نکته اساسی در مورد بیماریهای آلرژیک شناسایی عامل حساسیت زا و حذف آن است. به این منظور انجام تست های فوق تخصصی تحت نظر آلرژیست ضرورت دارد.

بایدها و نبایدها در بیماری های آلرژیک (حساسیت ها)
 

دپارتمان فوق تخصصی آسم و آلرژی بیمارستان فیروزآبادی در نظر دارد تا نکات مهم در بیماری های آلرژیک را در قسمتهای مختلف به صورت جزوات آموزشی در اختیار بازدید کنندگان سایت قرار دهد. در این راستا خواهشمندیم با نظرات خود ما را در احقاق این هدف یاری رسانید.

 

کلینیک آلرژی در روزهای شنبه و دوشنبه(صبح و عصر) در بیمارستان فیروزآبادی و روزهای یکشنبه و سه شنبه(عصر) در بیمارستان رسول اکرم پذیرای نظرات و پیشنهادات شما عزیزان میباشد.
 
 

 

قسمت اول: تشخیص و درمان
 
 

نکته اساسی در بیماری های آلرژیک (حساسیت ها)، تشخیص صحیح بیماری و افتراق آن از سایر بیماریهایی می باشد که ممکن است علایم مشابه داشته باشند. به عنوان مثال کودک 3 ساله ای با شکایت ترشح از بینی، انسداد بینی و سرماخوردگی های مکرر مراجعه کرده است. والدین عنوان می کنند فرزندشان همیشه بیمار است و تقریباً همیشه در حال مصرف آنتی بیوتیک های مختلف است و این داروها فقط مدت کوتاهی اثر دارند. در این بیمار و موارد مشابه ،که علایم بین بیماری های آلرژیک و عفونی مشابه است، این وظیفه پزشک است که این دو علت را از یکدیگر افتراق بدهد و یادمان باشد که در درمان بیماریهای آلرژیک، آنتی بیوتیک تقریباً هیچ نقشی ندارد. نکته کمک کننده در این بیماران این است که اغلب این افراد مکرراً آنتی بیوتیک می خورند و باز علایم در آنها برطرف نمی شود یا اینکه پس از مدت کوتاهی مجدداً عود می کند که دراین موارد باید به آلرژی شک کرد.

نکته:قدم اول تشخیص صحیح بیماری آلرژیک است و یادمان باشد که آنتی بیوتیک هیچ جایگاهی در درمان بیماری های آلرژیک ندارد.

مساله بعدی که در درمان بیماری های حساسیتی بسیار مهم است، انتخاب درمان مناسب است. داروهای ضد حساسیتی به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

دسته اول:

 داروهای سیستمیک که به صورت خوراکی (قرص، شربت) یا تزریق هستند که اغلب عوارض بیشتری به جا می گذارند. مثلاً بیمار عنوان می کند که برای کنترل حساسیت فصلی در ماه یک تزریق آمپول شیری دارد یا بیمار مبتلا به آسم یا کهیر که هر روز کورتون می خورد احتمال ابتلا این افراد به عوارض جانبی داروی مصرفی بسیار بالاتر است.

دسته دوم:

داروهای مصرفی هستند که به صورت اسپری (دهانی، بینی) یا قطره تجویز می شوند. این داروها به علت تجویز موضعی ،عوارض بسیار کمتری نسبت به داروهای خوراکی یا تزریقی دارند. اما متاسفانه باورهای اشتباه و برخی توضیحات نادرست از طرف پزشکان باعث شده تا گروهی از بیماران از مصرف اسپری ها واهمه داشته باشند. البته یادمان باشد که پزشک در صورت صلاحدید ممکن است از داروهای سیستمیک (قرص، شربت، آمپول) استفاده کند اما روش درمانی ارجح و کم خطر در درمان بیماری های آلرژیک استفاده از داروهای موضعی مانند اسپری می باشد. زیرا عوارض بسیار کمتری دارند.

نکته:مصرف اسپری ها و داروهای موضعی عوارض و خطرات بسیار کمتری نسبت به تجویز آمپول ، شربت و قرص دارند.

 

نظرسنجی
اجرای طرح تحول نظام سلامت در مراکز درمانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 492
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 700117
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.0331