خانه نقشه سایت ورود اعضا English
دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨
کلینیک جسمانی کودکان

کلینیک جسمانی کودکان

کلینیک کاردرمانی اختلالات جسمانی کودکان در دانشکده علوم توانبخشی زیر نظر اساتید این دانشکده، خدمات تخصصی به کودکان مبتلا به اختلالات جسمانی گوناگون که دچار درجات مختلفی از ناتوانی هستند و نیز خانواده های آنها ارایه می نماید.

کلیه خدمات ارایه شده در این مرکز مبتنی بر خدمات خانواده محور بوده و از جدیدیترین و به روزترین رویکردهای کاردرمانی در سرویس دهی به مراجعین استفاده می کند.

این کلینیک به انواع اختلالات مربوط به سیستم عصبی نظیر تاخیر های تکاملی ، انواع فلج مغزی، آسیب های مغزی و نخاعی، تشنج و اختلالات حرکتی مثل تیک و کره و .. .،  نوزادان  پرخطر و نارس،  ناهنجاریهای مادرزادی CNS و سندروم های ژنتیکی ، اختلالات عصبی عضلانی نظیر دیستروفی های  عضلانی ، اختلالات ارتوپدیک و اسکلتی عضلانی ، اختلالات روماتولوژیک و  ....  خدمات ارایه می کند. از جمله اهداف کاردرمانی در این بخش تسهیل رشد مراحل حرکتی درشت ( نشستن ، ایستادن ، راه رفتن و ...)و ظریف ( گرفتن ، دستکاری اشیائ و ...)  ، تعدیل تون عضلانی ، بهبود کنترل و قدرت عضلانی و  تقویت هماهنگی های حرکتی ،افزایش و حفظ دامنه حرکتی مفاصل ، بهبود و تقویت مهارتهای تغذیه ای (مکیدن و بلع ) ، اصلاح دفورمیتی ها و کانترکچرها  و اصلاح پوسچرهای نامتقارن از طریق Splinting ، بریس و تمرینات اصلاحی ، تعدیل سازی حسی ، تجویز وسایل کمکی ( شامل انواع ارتزها نظیر اسپیلنت  ، بریس ، کلار ، کفش  و کفی طبی ، واکر ، ویلچرو ...) می باشد.

یکی از منحصر به فرد ترین خدمات این مرکز، ارایه "مداخلات به هنگام" است.در این خدمت نوزادان و کودکانی که هنوز تشخیص آنها قطعی نبوده اما بنا به دلایلی در معرض خطر ابتلا به یک اختلال هستند مراجعه نموده و با دریافت مداخلات به هنگام از احتمال بروز مشکل و یا شدت اختلال در آنها تا حد بسیار زیادی کاسته خواهد شد.

 

هم چنین در این مرکز آموزش خانواده به عنوان یک اصل اساسی مد نظر بوده و هم راستا با درمان در مرکز از آموزش خانواده و پیگیری درمان در منزل توسط خانواده به عنوان یک روش بسیار موثر در افزایش کیفیت و کمیت اثر بخشی درمانی استفاده می کند.