آزمایشگاه آنالیز دستگاهی دانشکده بهداشت

دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ایران

مسئول آزمایشگاه: آقای دکتر علی اسرافیلی

کارشناس آزمایشگاه: مهندس مجتبی یگانه

تلفن: 86704747

 

نام دستگاه: دستگاه کروماتوگرافی مايع با  عملکرد بالا (HPLC)

 مدل دستگاه:Cecil CE4200 

 کشور سازنده: انگلیس

 کاربرد دستگاه: کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا، روشی مناسب جهت جداسازی، اندازه گیری و تعیین نوع مواد است. کاربرد گسترده آن برای موادی است که در صنعت ، زمینه‌های مختلف علوم و جامعه اهمیت درجه اول را دارند. مثال‌هایی از این موارد عبارت‌اند از:اسید های آمینه، اسیدهای نوکلئیک، هیدروکربن ها، داروها، ترپنوئیدها، حشره‌کش‌ها ، آنتی‌بیوتیکها ، استروئیدها ، گونه‌های آلی و گروهی از مواد گوناگون معدنی.

 

 

نام دستگاه : کروماتوگرافی گازی( GC )

مدل دستگاه: Agilent 

کشور سازنده: هلند

کاربرد دستگاه: برای شناسايی و جداسازی ترکيبات آلی و داروئی بکار می رود. دستگاه کروماتوگرافی گازی برای جدا کردن مقادیر کم ترکیبات آلی به کار برده می شود. یک روش فیزیکی است که برای جداسازی، شناسایی و اندازه‌گیری اجزای فرار به کار می‌رود. این روش سریع و ساده است و برای تشخیص ناخالصی‌های موجود در یک ماده فرار یا مقادیر کم مواد ضد آفت در پوست میوه‌جات و اندازه‌گیری گازها و آلودگی مواد به کار می رود. در کروماتوگرافی گازی، فاز متحرک یک گاز است. فاز ساکن یک مادة جاذب جامد یا مایع پوشش داده شده و یا دارای پیوند با یک جامد بر روی دیواره ستون است. اين روش سريع و ساده است و براي تشخيص ناخالصي هاي موجود در نمونه ها با مقادير كم مواد ضد آفت در پوست ميوه جات و ترکیبات موجود در عصاره های گیاهی و اسانس ها و اندازه گيري گازها و مواد سمی و دارویی کاربرد دارد.

 

نام دستگاه : TOCآنالایزر

مدل دستگاه: Multi N/C , 3100 

کشور سازنده: آلمان

 کاربرد دستگاه:برای سنجش کربن آلی کل بکار می رود. اين دستگاه جهت آناليز كربن آلي كل در نمونه هاي آب و  رسوب به كار ميرود.

 

 

 

نام دستگاه : طیف سنجی جذب اتمی(A.A)با کوره گرافیتی

مدل دستگاه: GF 5000

کشور سازنده: استرالیا

 کاربرد دستگاه: این دستگاه یکی از کاربردی ترین دستگاه های آنالیز می باشد که از آن می توان در آنالیز کمی عناصر در نمونه های آلی و معدنی، آلیاژها، آب و فاضلاب استفاده کرد .آنالیز عناصر به دو صورت سیستم شعله (Flame)  و کوره الکترونرمال(Furnace)  امکان پذیر می باشد. حد اندازه گیری در سیستم شعله ppm  و در سیستم کوره در حدppb می باشد .طیف سنجی جذب اتمی(AAS) یک روش اسپکتروسکوپی برای اندازه گیری کمی عناصر شیمیایی با استفاده از جذب اشعه نوری (نور) توسط اتم در حالت گازی است. در شیمی تجزیه این تکنیک برای تعیین غلظت یک عنصر خاص در یک نمونه مورد استفاده قرار می گیردAAS .می تواند برای تعیین مقدار کمی بیش از ۷۰ نوع از عناصر مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

 

نام دستگاه: کروماتوگرافی گازی - جرمی(GC-Mass)

 مدل دستگاه:  5975C

 کشور سازنده: آمريکا

 کاربرد دستگاه: به طور عمده اين دستگاه براي شناسايي و تعيين مقدار فراكسيونهاي موادی است که حالت فرار دارند(مانند اسانسهای گیاهی که نقطه جوش پایینی دارند) و یا بواسطه ترکیب با برخی واکنشگرها و یا حلالهای خاص، امکان فرار بودن را می یابند. در دستگاه GC-MSاجزاي يک مخلوط به ترتيب توسط يک ستون کروماتوگرافي از هم جدا مي‌شوند و پس از حذف گاز حاصل، وارد منبع يونش طيف سنج جرمي مي‌گردند و سپس، بواسطه تولید میدانهای الکتریکی پر قدرت، اقدام به شناسایی کمی و کیفی اجزای مخلوط بر اساس نسبت بار الکتریکی به جرم آنها می گردد.حساسیت این دستگاه بسیار قابل توجه بوده و بعد از جداسازی و اسکن توسط اسپکترومتر جرمی، با استفاده از کتابخانه و اطلاعات موجود در رایانه دستگاه که اطلاعات و طیف های جرمی ترکیبات مختلف در آن وجود دارد می توان اقدام به شناسایی اجزای جداسازی شده کرد. این دستگاه در زمینه های مختلف علوم مانند شیمی، پزشکی، داروسازی، نانوشیمی و... کاربرد فراوانی دارد .بعنوان نمونه در زمینه نانوداروها جهت جداسازی و شناسایی آنها و همچنین در زمینه های حذف آلاینده های آلی محیط زیست با استفاده از نانوکاتالیست ها و نانوکربن ها از این دستگاه استفاده زیادی شده است.

 

نام دستگاه: جذب اتمی با شعله

 مدل دستگاه:  Analyst 200

 کشور سازنده: آمريکا

 کاربرد دستگاه: دستگاه جذب اتمی یا اتمیک ابزوربشن، دستگاهی است که برای اندازه گیری فلزات در نمونه های گوناگون به کار می رود. این دستگاه توانایی سنجش فلزات گوناگون را در غلظت های میلیگرم و میکروگرم در لیتر داراست. اساس کار این دستگاه بر اساس نشر انرژی توسط لامپ های هالوکاتد و جذب طول موج خاصی از این انرژی توسط عنصر موجود در نمونه می باشد.