به سايت معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران خوش آمديد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 955
 بازدید امروز : 27
 کل بازدید : 892125
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.5810
صفحه اصلي > واحدهای ستادی > گروه تخصصی مبارزه با بیماریها > واحد سلامت روان > عناوین برنامه ها > اعتیاد > پیشگیری از مصرف الکل 
پیشگیری از مصرف الکل
در سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور در راستای سند چشم‌انداز 20 ساله بر رویکرد «انسان سالم» و «سلامت همه‌جانبه» و همچنین ارتقاء شاخصهای بهداشت روان به‌ویژه در دانش‌آموزان و نیز مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روانگردان و الکل در دهه پیش رو که پیشرفت و عدالت نام گذاری شده، تاکید گردیده است.
با توجه به گستره عوامل تاثیر گذار در این حوزه این نکته آشکار می شود که مسئولیت پیشگیری، درمان و کاهش آسیب ناشی از سوء مصرف الکل فراتر از یک سامانه تخصصی تحت عنوان وزارت بهداشت و یا دانشگاه های زیر مجموعه آن است و این مهم نیاز به هماهنگی و همکاری بین بخشی دارد . در چنین شرایطی نحوه استخراج عوامل موثر بر ایجاد این مشکل و مداخلات اصلاحی نیز متفاوت است و نیاز به کار بین بخشی وسیع و همکاری همه نهادهای جامعه دارد که در این میان وزارت بهداشت سه نقش میانجی دانش ، حمایت طلب و رهبری سایر سازمان ها را بر عهده می گیرد . با توجه به اینکه نقشه تحول نظام سلامت کشور و عملیاتی شدن برنامه پنجم در شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت تدوین و تصویب گردیده است، تصمیم عاجل و زیربنایی برای چگونگی فراهم کردن مداخلات و سیاست گذاری و مدیریت پیشگیری ، درمان و کاهش آسیب ناشی از سوء مصرف الکل در نظامی یکپارچه بسیار ضروری است و لازم است حداقل تکالیف وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی وانتظارات از سایر دستگاه هامشخص شود. انتظار می رود با تصویب و به کارگیری این سند :
  1. زبان مشترکی برای مدیریت مداخلات پیشگیری ، درمان و کاهش آسیب ناشی از سوء مصرف الکل بین ذینفعان درونی وزارت بهداشت ایجاد شده و احساس مالکیت برنامه ها افزایش یابد.
  2. به استقرار موفقیت آمیز برنامه پزشک خانواده کمک کند.
  3. یک سند علمی بالادستی برای برنامه های عملیاتی دفتر سلامت روانی ،اجتماعی و اعتیاد وزارت خانه فراهم شود.
  4. دستیابی به اهداف برنامه توسعه پنجم کشور تسهیل و تسریع گردد .
  5. از آخرین دستاوردهای مداخلات سوء مصرف الکل در تجربیات بین المللی برای پیشگیری در سطوح اول ، دوم ، سوم استفاده شود.
  6. ثبات برنامه های پیشگیری ، درمان و کاهش آسیب با تغییر مدیران تضمین شود .
پیامهای برنامه :
الکل از شایعترین مواد سوء مصرف در دنیاست و بعنوان ماده آغازین نقش زیادی در ادامه مصرف مواد مخدر دارد.
یکی از علل عمده مرگ و میر جوانان حوادث رانندگی ناشی از مصرف الکل است. الکل در عین حال یکی از دلایل مهم بزهکاری ، ارتکاب جرم ، خشونت ، افت تحصیلی ، مسایل و مشکلات عاطفی و خودکشی است.
بر اساس آخرین مطالعه کشوری موجود که به سفارش دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت صورت گرفته است ، برآورد تعداد سوء مصرف کنندگان الکل در کشور بیش از یک میلیون نفر تخمین زده شده است.
مهمترین مداخله در این حوزه مداخلات پیشگیرانه است.که در صورت همکاری بین بخشی محقق خواهد شد.
بر اساس تحلیل وضع موجود در این سند وزارت بهداشت تا سال 1394، به استناد اسناد بالادستی با ایجاد بستر مناسب (ساختاری ، قانونی ، برنامه های موثر و آزمایش شده ، منابع انسانی ، مالی و اطلاعات) در وزارت خانه و دانشگاه های علوم پزشکی شرایط را برای اجرای وسیع تر مداخلات پیشگیری ، درمان و کاهش آسیب سوء مصرف الکل فراهم می آورد و از طریق ارتقای همکاری های بین بخشی و مشارکت مردم به عنوان مرجع علمی ، حمایت طلب ، ناظر عالی و تدوین گر استانداردهای پیشگیری ، درمان و کاهش آسیب سوء مصرف الکل سهم و نقش خود را در کاهش بار بیماری وابستگی به الکل و سوء مصرف الکل به میزان پیش بینی شده در برنامه توسعه پنجم ایفا می کند .
تقویت برنامه های سطح یک پیشگیری و جلب حمایت های مرتبط در این سطح ، سفارش مرجع تصمیم گیری ، گنجاندن مداخلات پیشنهادی در برنامه عملیاتی سالانه ، مشارکت ذینفعان و تیم استقرار در تدوین سند ، آموزش کارشناسان استقرار در زمینه مهارت های ستادی و تعیین گام های استقرار و عملیاتی سازی برنامه از ویژگی های این سند در مقایسه با برنامه های قبلی است .
 
اهداف راهبردی:                                                                                                       
·         کاهش بارناشی از مصرف الکل حداقل به میزان 50% سال پایه تا پایان برنامه
·         سهم و نقش سازمان های دولتی و استان ها و میانجیان مردم در تثبیت و کاهش بارناشی از مصرف الکل نهادینه شده است .
·         مردم در گروه های سنی مختلف از علل ریشه ای ، عوامل خطر و پیامدهای مصرف الکل
آگاه شده اند .
·         بهره مندی ، تداوم وکیفیت مراقبتاز مصرف کنندگان الکل در سطح روستا و شهر ارتقا پیدا کرده است .

پیوندهای مفید