به سايت معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران خوش آمديد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 869
 بازدید امروز : 78
 کل بازدید : 892176
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.5220
صفحه اصلي > واحدهای ستادی > گروه تخصصی مبارزه با بیماریها > واحد سلامت روان > عناوین برنامه ها > سلامت روان > پیشگیری از خودکشی 
پیشگیری از خودکشی
خودکشی به معنای خاتمه زندگی به دست خودفرد است.اگر کسی دست به خودکشی بزند ولی زنده بماند به این رفتار اقدام به خودکشی میگوییم. پديده افكار خودكشي در بسياري از اقشار مردم از جمله (جوانان، مردان، زنان و افراد مسن) ديده مي‌شود. كه عدم پيشگيري از آن مي‌تواند اقدام به خودكشي را بهمراه داشته باشد..
خودکشی در حال حاضر یک مشکل بزرگ بهداشت عمومی درتمام کشورهاست. تقویت کارکنان بهداشتی برای شناسایی، ارزیابی، مدیریت و ارجاع بیمار مستعد خودکشی در جامعه قدم مهمی در پیشگیری از خودکشی است. در ايران برنامه پيشگيري از خودكشي در سال 1382 در 4 منطقه هشتگرد، كاشان، اسلام‌آباد غرب و ايلام ادغام گرديد. پس از ارزيابي اوليه، اثربخشي اين برنامه براساس ميزان كاهش وقوع خودكشي در اين مناطق بود. هدف از اجراي برنامه پيشگيري از خودكشي افزايش آگاهي در گروههاي هدف، شناسايي به هنگام افراد در معرض خطر، كاهش ضررهاي ناشي از خودكشي در خانواده‌ها و پايين‌ آمدن نرخ خودكشي است. گروههاي هدف اين برنامه  افراد آسیب پذیر می باشد.
در حال حاضر اقدامات ذیل در این زمینه در حال اجرا است :
-         ثبت هماهنگ کشوری موارد خودکشی
-         تشکیل کمیته خودکشی در سطح مراکز
-         هماهنگی با بیمارستان ها و مراکز پزشکی قانونی جهت گزارش موارد اقدام و فوت ناشی از خودکشی
-         آموزش گروه های هدف

پیوندهای مفید