به سايت معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران خوش آمديد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 943
 بازدید امروز : 107
 کل بازدید : 892205
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.6360
صفحه اصلي > واحدهای ستادی > واحد بهداشت دهان و دندان > خدمات بهداشت دهان و دندان 
خدمات بهداشت دهان و دندان
خدمات واحد هاي دندانپزشكي تحت پوشش

1- آموزش
1-1 آموزش مادران باردار : معاینه در ماههای 3-5-7 بارداری و دادن آموزش به مدت 10 دقیقه به این افراد
2-1 آموزش مادران شیرده : مادران شیرده بایستی دوبار معاینه شوند یکبار چهل روز پس از زایمان و مراجعه دوم از چهل روز تا یکسال پس از زایمان خواهد بود که بایستی در خصوص اهمیت دندان های شیری و راههای مراقبت از آنها و عادت غلط دهانی در کودکان و عوارض رویش دندان ها و آشنایی با سندرم پوسیدگی دندان در دوران شیر خواری NURSING CARRIES  آشنا شوند .
3-1 آموزش کودکان بدو تولد تا 6 سالگی : مادران بایستی در خصوص اهمیت دندان های شیری مسواک زدن دندان کودکان و رعایت بهداشت و تاکید به مصرف مواد فلوراید دار و تغذیه آموزش ببینند .
4-1 آموزش کودکان 11-6 ساله

2- پیشگیری :

به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان در دانش آموزان برای کلیه دانش آموزان شناسنامه سلامت تهیه شده است که اطلاعات خانوادگی دانش آموزان و وضعیت سلامت عمومی و وضعیت دهان و دندان و خدمات مورد نیاز آنان ثبت می گردد .
همچنین طرح  وارنيش فلورايد تراپي  براي دانش آموزا ن در مدارس اجراء مي شود. که دانش آموزان هفته ای یک بار به اندازه خط درب بطری در دهان ریخته و مدت یک دقیقه آن را در دهان نگه می دارند و سپس آن را دور می ریزند این بطری ها برای مدت یک سال کافی خواهد بود .
به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان روش های دیگری هم وجود دارد مثل فلوراید تراپی دندان ها استفاده از ژل فلوراید فیشور سیلانت کردن دندان ها تازه رویش یافته و ....

3- درمان : خدمات درماني دندانپزشكي در واحد هاي دنددانپزشكي اجرا مي شود.
4- ارجاع: در مواردی که افراد نیاز به خدمات تخصصی دارند.

پیوندهای مفید