289
دفتر کارآفرینی - انواع كارآفريني
به پورتال جدید دفتر کارآفرینی دانشگاه علوم پزشكي ايران خوش آمدید ::: هنر گوش دادن را فرا بگیرید، فرصت ها گاهی به آهستگی در می زنند :::: تنها غير ممکن غیر ممکن است، هر چیز در برابر اراده تو ممکن است :::: داشتن پشتکار ،تفاوت ظریف بین شکست و کامیابی است.
محتويات مرتبط
عنوان

انواع کارآفرینی

 کارآفرینی فردی:

در کارآفرینی فردی ، فرد کارآفرین، فرایند کارآفرینی را از ارائه ایده اولیه تا ارائه محصول به جامعه (کلیه فعالیت‌های لازم برای ایجاد یک بنگاه اقتصادی جدید) را بطور مستقل طی می‌کند، که به این فرآیند، کارآفرینی مستقل می‌گویند، یا اینکه فرد کارآفرین، تحت حمایت یک سازمان، فعالیت‌های کارآفرینانه خود را به ثمر می‌رساند که اصطلاحا به آن کارآفرینی سازمانی گفته می‌شود.

کارآفرینی سازمانی:

 ژوزف شومپیتر می‌گوید: ضرورتی ندارد که کارآفرینی، کارفیزیکی خاص باشد بلکه هر محیط اجتماعی روش خاص خود را برای کارآفرینی دارد.  بنابراین هر سازمانی می‌تواند محیطی را فراهم کند که در آن تمام افراد بتوانند درانجام امور کارآفرینی مشارکت کنند. اگرچه تعداد زیادی از افرادی که سازمان‌های قبلی خود را رها کرده و خودشان سازمانی جدید تأسیس کرده‌اند نمایانگر آن است که اغلب سازمان‌ها قادر نیستند محیطی برای کارآفرینی خلق کنند.

البته برخی از آنها صرفاًبرای تأسیس سازمان جدید کار قبل خود را ترک می‌کنند و شرایط محیط داخلی سازمان،اهمیت چندانی برایشان ندارد، اما بسیاری از افراد در صورت وجود حمایت مناسب، درسازمان می‌مانند.

سازمانی که بتواند چنان محیط پویایی در فضای داخلی خود خلق کندکه افراد کارآفرین باعلاقه و میل به آرمان‌های کارآفرینانه خود بپردازند ودرفرایند خلاقانه کارآفرینی مشارکت کنند، سازمان کارآفرین تلقی می‌شود و البته گردآوری افراد کارآفرین و رسوب آنها در سازمان‌ها منعکس‌کننده کارآفرین بودن آن سازمان‌ها نیست بلکه حرکت افزایی آنها در اثر تعامل با سایر اعضاء در بستر سازمان، تبیین‌کننده آن معنا است.

«کانتر» در کتاب « اربابان تغییر» کارآفرینی سازمانی را چنین تعریف می‌کند: کارآفرینان و سازمان‌های کارآفرین همواره هزینه‌های خود را به حداقل می‌رسانند و به کمترین سود قانع می‌شوند، بیشتر بر منابع خود تمرکز می‌کنند وبه آنچه نمی‌دانند بیش ازآنچه می‌دانند توجه دارند که تبلور عینی آن سرمایه‌گذاری بر واحد تحقیق و توسعه در سازمان است. آنها خودشان را نه با استانداردهای گذشته بلکه با دیدگاه‌های آینده می‌سنجند و اجازه نمی‌دهند گذشته، آینده آنها را محدودکند.در نتیجه یک سازمان کارآفرین، همواره آماده و قادر است خود را با تغییرات فراوان و اساسی محیط خارج وفق و تطبیق دهد و برنامه‌های خود را متناسب با تغییرنیازهای محیطی، منعطف کند.

 

 

ساعت
تقویم
اوقات شرعی
آدرس

تهران - بزرگراه شهيد همت غرب - بين تقاطع شيخ فضل اله نوري و شهيد چمران ، تلفن : 86702414