چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧
اخبار > گفتگو با دکتر راشدی به مناسبت روز جهانی جمعیت


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگو با دکتر راشدی به مناسبت روز جهانی جمعیت

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: بیستم تیرماه مصادف با یازده ژوئیه روز جهانی جمعیت نامیده شده است. روزی که از سال ۱۹۸۹ وارد تقویم شد تا جهان، عواقب رشد بی‌رویه جمعیت را از یاد نبرد. این تاریخ یادآور یازدهم ژوئیه ۱۹۸۷ است که در آن جمعیت جهان از مرز ۵ میلیارد گذشت.
به همین مناسبت دکتر وحید راشدی ، دکترای تخصصی سالمندی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: شعار روز جهانی جمعیت در سال 2017 با عنوان برنامه ریزی خانواده ، توانمند سازی مردم و توسعه جوامع از سوی سازمان ملل  اعلام شده است.
وی ضمن اشاره به افزایش آمار جمعیت ایران در دهه 60  اظهار داشت : با توجه به افزایش نرخ جمعیت در دهه 60 ، سیاستهای کنترل جمعیت در دهه 70 موفق عمل کرد تا جایی که نرخ رشد جمعیت ایران در سال 95 به 1/2 درصد رسیده است؛ که از این میان نرخ رشد جمعیت سالمندی هم در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است و به حدود بالای 9 درصد در سال 95 رسیده است.
دکتر راشدی افزود:  به طوری که این نرخ برای سال 1420  حدود 20 درصد یش بینی شده است .در نتیجه لازم است با توجه به افزایش جمعیت سالمندی برنامه ریزی صحیح انجام پذیرد و به شاخصهای رفاهی این قشر از جامعه توجه لازم شود.
ایشان ضمن اشاره به انجام یک پروژه WHO  در تهران بیان نمود : پس از انجام این پروژه متوجه شدیم نرخ سالمندی تنها در منطقه 6 تهران حدود 19 تا 20 درصد می باشد. در نتیجه این نیاز احساس می شود نیروی متخصص حوزه سالمندی و طب سالمندی بیشتری تربیت شوند و برای ابعاد اجتماعی ، اقتصادی و بهداشتی افراد ، سیاستهای لازم تدوین گردد. همچنین سازمان  WHO بر افزایش مشارکت اجتماعی جهت ارایه خدمات به صورت روزانه برای این گروه از جامعه تاکید داشته است.
متخصص سالمندی دانشکده علوم رفتاری و سلامت اظهار داشت : آنچه در بحث جمعیت حائز اهمیت هست ، سه موضوع میزان تولد، میزان مرگ و میر و مهاجرت می باشد که در خصوص میزان  تولد ، نرخ باروری کاهش پیدا کرده و در مورد میزان مرگ و میر با توجه به افزایش سن امید به زندگی و رعایت اصول بهداشتی ، این نرخ هم کاهش پیدا کرده است .
دکتر راشدی خاطرنشان کرد: در مورد میزان مهاجرت هم آمار حاکی از آن است که میزان تناسب افراد مناطق روستایی به شهری 25 به 75 درصد می باشد، که این باعث عدم تناسب جمعیتی گردیده است. لذا با توجه به پدیده سالمندی و افزایش آن در سالهای آتی باید علاوه بر اجرای سیاستهای جمعیتی ، برنامه ریزی صحیح جهت انجام ارایه خدمات  مناسب نیز در نظر گرفته شود.
دکتر راشدی ضمن اشاره به فعالیت دبیرخانه شورای سالمندی در ایران از تدوین سند ملی سالمندان در کشور خبر داد.


١٤:٤٩ - دوشنبه ١٩ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩٤٥١    /    تعداد نمایش : ٦٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: