جمعه ٢٧ مرداد ١٣٩٦
اخبار > توصیه های دارویی و غذایی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال جدید


  چاپ        ارسال به دوست

توصیه های دارویی و غذایی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال جدید

 
 روابط عمومی دانشگاه : دکتر مهران ولایی معاون غذا و دارو  دانشگاه علوم پزشکی ایران با توجه به نزدیک شدن روزهای پایانی سال، ضمن اتوصیه  در خصوص نگهداری و استفاده از داروها در سفر  نکاتی را  در رابطه با جلوگیری از مسمومیت های غذایی یاد آور شد.

نکاتی در خصوص  نگهداری و استفاده از داروها در سفر

دکتر مهران ولایی معاون غذا و دارو در خصوص توصیه های دارویی در سفر گفت : ابتدا لیستی از کلیه داروهای مصرفی خود تهیه کنید. بهتر است نام پزشکی که دارو یا داروهای شما را تجویز نموده به علاوه دوز و تعداد دفعات مصرف هر یک از داروها ثبت نمائید. این لیست به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید هیچ موردی را از قلم نیانداخته اید. در صورت امکان نسخه مربوط به داروهای مصرفی و یا کپی آن را همراه خود داشته باشید. در طول سفر مقدار کافی از دارو یا داروهای مصرفی را همراه خود داشته باشید. تاریخ انقضاء داروها را کنترل کنید تا مطمئن شوید در طول سفر داروها منقضی نمی شوند.

 داروها را در جای خشک و خنک و به دور از تماس مستقیم با نور خورشید نگهداری کنید. حتی اگر داروها داخل چمدان و یا هر وسیله دیگری قرار داده شده باشند هرگز آنها را در بخش هایی مانند جعبه داشبورد و یا صندوق عقب اتومبیل قرار ندهید. داروها را در جای مرطوب (مانند حمام)، بر روی وسایل الکترونیک گرم مانند تلویزیون، در معرض نور مستقیم خورشید و یا طاقچه قرار ندهید.

 بهتر است یک کیف دستی به همراه داشته باشید و داروهای خود را در کیف دستی حمل کنید تا در حین سفر در صورت لزوم از آنها استفاده کنید. این مساله بویژه در مسافرت های هوایی حائز اهمیت است و توصیه می شود از قرار دادن داروها در چمدانی که به قسمت بار سپرده می شود به علت احتمال نیاز به دسترسی سریع  و نیزتاثیر تغییرات دمایی بر ترکیبات دارویی ، خودداری شود.

در صورت ابتلا به برخی از بیماری ها مانند صرع، سابقه بیماری های قلبی  و...... ، همراهان را در جریان بیماری و داروهای مصرفی خود قرار دهید.

هرگز چند داروی مختلف را در یک ظرف یا بسته بندی مشترک قرار ندهید. در صورت امکان دارو یا داروها را در ظروف یا بسته بندی اصلی خود نگهداری کنید. این اقدام به تشخیص ساده تر داروها و جلوگیری از سردرگمی هنگام مصرف داروها کمک می کند.

در مواقعی که دارو باید با غذا مصرف شود آب و میان وعده غذایی همراه خود داشته باشید. به نکات توصیه ای درج شده بر روی بسته بندی و بروشور دارو توجه کنید.

در خصوص داروهای یخچالی و یا خنک نگه داشتن فرآورده های دارویی در شرایط آب و هوایی گرم می توان آنها را در یک کیسه، پاکت یا بسته عایق قرار داده و در کنار آن از یخ های ژله ای، آب فریز شده در بطری های پلاستیکی، یخ خشک و ... استفاده نمود.

وی در ادامه  پیرامون بیماران دیابتی خاطرنشان کرد :

 قرارگرفتن انسولین در دمای خیلی بالا و یا دمای خیلی پائین منجر به تخریب آن می شود در حالی که فرآورده های باز شده در دمای اتاق به مدت 28 الی 30 روز قابل نگهداری است. ویال ها و کارتریج های قلم انسولین که در طول سفر باز نشده باید در یخچال نگهداری شود.

 در شرایط آب و هوایی گرم همان طور که قبلا ذکر شد برای خنک نگه داشتن فرآورده می توان از آب فریز شده در بطری های پلاستیکی، یخ خشک، یخ های ژله ای و ... استفاده نمود.

سرنگ، تجهیزات کنترل قند خون مانند دستگاه کنترل قند خون و نوار و میان وعده، آب نبات، چند حبه قند و یا آب میوه به همراه داشته باشید. در خصوص بیماران مبتلا به فشار خون بالا، بهتر است دستگاه فشار سنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل و تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.

اقدام دارویی و بهداشتی واجب در جعبه کمک های اولیه در سفر:

محلول بتادين و سرم فيزيولوژي(ضد عفوني کننده)
الکل سفيد
محلول آمونياک(محرک تنفسي)
پماد جنتامايسين و پماد تترا سيکلين
سرنگ آماده براي تزريق ضروري در اندازه هاي مختلف
قرص هاي مسکن و ضد درد و ضروري از قبيل استامينوفن ضد درد و مسکن، قرص هيوسين ضد اسپاسم عضلات و دل درد و کليه درد، قرص ديفنوکسيلات ضداسهال، قرص  Adult Cold   براي رفع سرما خوردگي، قرص آنتي هيستامين دکنژستانت ضد حساسيت ، آلرژي و سرماخوردگي، قرص متوکلوپراميد يا پلازيل جهت رفع حالت تهوع و استفراغ و سر گيجه و ديگر داروهاي ضروري تجویز شده توسط پزشک متناسب با نوع بیماری افراد.

بطور کلی در صورت نیاز می توانید سوالات خود را در زمینه اطلاعات دارویی و موارد مسمومیت، با موضوعات ذیل و با کارشناسان مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره تلفن 1490 درمیان بگذارید:

    نحوه نگهداری و مصرف صحیح داروها
    تداخل مصرف همزمان داروها با هم و با مواد غذایی
    مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی
    عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها
    سازگاری و نحوه اختلاط داروهای تزریقی
    مسمومیت با داروها، سموم و مواد شیمیایی، گیاهان و گازهای سمی، گزیدگی ها

معاون غذا و دارو نکاتی نیز در رابطه با جلوگیری از مسمومیت با غذا ها اضافه کرد و در ادامه افزود :

*غذاهاي مسموم كننده ممكن است بو يا مزه ناخوشايندي نداشته باشند. با وجوديكه اكثر مسموميت هاي غذايي معمولاً ظرف 24 ساعت برطرف مي شوند، اما بعضي از آنها مانند مسمومیت با غذای کنسروی مي توانند كشنده باشند. مسمومیت و مرگ ناشی از بوتولیسم، در اثر غذا و کنسرو آلوده بروز می کند و بسیار کشنده است. بیمار مبتلا سریعاً باید به یک مرکز درمانی مجهز، جهت تزریق داروی ضد سم منتقل شود.

چنانچه در سفر از غذای آماده کنسرو شده استفاده می نمایید، با جوشاندن کنسرو به مدت 20 دقیقه می توان از خطر مسمومیت کشنده بوتولیسم پیشگیری نمود.

*هرگز غذاهاي پخته شده را بيش از 2 ساعت (اگر هواي اتاق گرم مي باشد، بيش از يك ساعت) در دماي محيط رها نكنيد. براي دوباره گرم كردن غذاهاي باقيمانده آنها را تا 74 درجه سانتي گراد گرما دهيد تا غذا بخار کند و همچنين غذاهايي كه بيش از 3 روز باقيمانده اند را مصرف نكنيد.

*هميشه قبل از آماده كردن و يا خوردن غذا، دستهايتان را با صابون بشوييد. نوعي  از اسهال ميكروبي در طي سفر و به دليل عدم رعايت بهداشت قابل انتقال است. به خاطر داشته باشيد دستهايتان را بعد از استفاده از سرويسهاي بهداشتي، برداشتن گوشت خام، سيگار كشيدن، دست زدن به حيوانات و دست زدن به زباله ها حتماً بشوئيد.برای این منظور میتوان از ژل های ضدعفونی کننده دست موجود در داروخانه ها استفاده نمود.

*علايم و نشانه هاي برخي از مسموميتهاي غذايي با تاخير ظاهر مي شود. يعني ممكن است 12 تا 24 ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده، علايم در فرد مسموم بروز نمايد. علايم و نشانه هاي اين مسموميت ها شامل سردرد، تب، خستگي، تهوع، استفراغ، اسهال آبكي شديد، كم شدن آب بدن، ضعف و درد شكم مي باشند.

*دستور طلائي پيشگيري از مسموميت غذايي: " پختن غذا و خوردن آن در همان روز " است.

*رعايت ايمني غذايي مانع بروز مسموميت غذايي مي شود. ضمن سفر از حمل گوشت خام و تخم مرغ خام و فرآورده هاي لبني با ماندگاري كوتاه خودداري نماييد، چرا كه سريعا" فاسد مي شوند

 


١٦:١١ - چهارشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٣٦٨٣١    /    تعداد نمایش : ٤٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

محتويات مرتبط